Ο Παναθηναϊκός λύγισε εύκολα απ΄την ανώτερη Χατάι στην Τουρκία, γνωρίζοντας την συντριβή με 87-56.

Η Χατάι εμφανίστηκε πολύ διαβασμένη στην πρώτη περίοδο, με την τουρκική ομάδα να περνάει από τις πρώτες κατοχές στην μπάλα κοντά στο καλάθι, με την έλλειψη ψηλής για τον Παναθηναϊκό να είναι εμφανής. Η Μπράουν έκανε ζημιά με 10 πόντους στο δεκάλεπτο, με τις «πράσινες» να μην μπορούν να την αντιμετωπίσουν, με τη Ριντ να πρωταγωνιστεί και πάλι με 8 πόντους.

Οι Τουρκάλες προηγήθηκαν με 10-5 στο 3′ και στο 5′ έφτασαν στις παρυφές των 10 πόντων για πρώτη φορά στο ματς (14-5), με τη διαφορά να συνεχίζει να ανεβαίνει, αφού το «τριφύλλι» δεν είχε απάντηση κοντά στο καλάθι. Στο 7′ η Χατάι διαμόρφωσε το 20-7, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -20 (31-11) για τις «πράσινες».

Η δεύτερη περίοδος κύλησε εφιαλτικά για τον Παναθηναϊκό, με τις Τουρκάλες να γυρίζουν την άμυνά του σε ζώνη στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου και το «τριφύλλι» να αδυνατεί να βρει σκορ από την περίμετρο. Η Χατάι έκανε… πάρτι στην «πράσινη» άμυνα, έχοντας ήδη από το ημίχρονο τις Ουάιλι (17 π.), Γκορίνι (13 π.), Εμιρτεκίν (12 π.) και Μπράουν (11 π.) με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να ρίξει τη διαφορά κάτω από το -20, τα κατάφερε με τρίποντο της Λύμουρα που μείωσε σε 38-21, όμως έκτοτε η τουρκική ζώνη έκοψε κάθε διάδρομο στις παίκτριες του «τριφυλλιού». Η Χατάι ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των «πράσινων», που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 9, με την ανάπαυλα να βρίσκει τις Τουρκάλες μπροστά με 57-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, αφού οι διαφορά στο σκορ και η ποιότητα των δύο ομάδων δεν άφηνε περιθώρια για την αμφισβήτηση του νικητή. Στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός, με το σκορ να είναι στη μεγαλύτερη διάρκεια στο +30 για τη Χατάι και το τέλος των 30 λεπτών να βρίσκει τις Τουρκάλες στο 79-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της, με το ματς να έχει ήδη κριθεί, με τις «πράσινες» να αποκομίζουν εμπειρίες και παραστάσεις από το υψηλό επίπεδο του ευρωπαϊκού μπάσκετ και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 87-56, με το «τριφύλλι» να καταφέρνει να κερδίσει την τέταρτη περίοδο με 12-8.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56