Ο Άρης πάλεψε αρκετά για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες είχε για την πρόκριση στο FIBA Europe Cup, αλλά “έπεσε” πάνω στην καλή εμφάνιση της Γουλβς με σκορ 83-72 και αποκλείστηκε.

Πάνω από τις δυνατότητες του Άρη αποδείχθηκε ο στόχος του Fiba Europe Cup, καθώς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ηττήθηκε από τη νεοσύστατη Γουλβς με 83-72, παραμένοντας ανταγωνιστικός για περίπου 35 λεπτά.
Οι «κίτρινοι» ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας διαφορά και εννιά πόντων (24-15), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε λύσεις στην άμυνα των Λιθουανών, οι βασικοί που παρέμειναν ίδιοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου μέρους ξέμειναν από δυνάμεις και η Γουλβς με συνοπτικές διαδικασίες πήραν την πρόκριση.

Ο Νότε ήταν ο καλύτερος παίκτης του Άρη με 18π. και 7ρ. και τον ακολούθησε ο Χάγκινς με 16. Μοιραίος ο Τολιόπουλος, που είχε 2/9 τρίποντα.
Το ματς
Με έμφαση στην άμυνα και διάθεση να τρέξει στην επίθεση όποτε του δινόταν η ευκαιρία παρουσιάστηκε ο Άρης στα πρώτα λεπτά κόντρα στη Γουλβς και αυτό φάνηκε να του βγαίνει. Χάγκινς και Νότε ανέλαβαν την ευθύνη στο σκοράρισμα (14-11) ενώ στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, στην εξίσωση μπήκε και ο Τολιόπουλος που με δικούς του σερί πόντους έκλεισε την περίοδο στο 21-15 υπέρ των «κιτρίνων».
Ο Νότε με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 για τον Άρη (24-15), με τους Λιθουανούς να τα περιμένουν όλα από το δίδυμο στην περιφέρειά τους, με τον Αμερικανό Κέιβερ και τον πολύπειρο, Άντας Γιουσκεβίτσιους, που ήταν «καυτός» από τα 6,75. Το κακό για τον Άρη ήταν ότι από πολύ νωρίς συμπλήρωσε πέντε ομαδικά και έτσι οι Λιθουανοί παρέμεναν κοντά στο σκορ με τις συνεχόμενες βολές. Ο Άρης μπλόκαρε επιθετικά και τις λύσεις έδιναν με δύσκολα σουτ οι Νότε και Χάγκινς (35-29). Η Γουλβς τελικά, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στην ισοπαλία (44-44) με το τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους, που τέλειωσε το ημίχρονο με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα.