Τι και αν έχανε σταθερά σε όλο το ματς; Στα κρίσιμα, η Ιταλία κυριάρχησε απόλυτα και κέρδισε την Γερμανία (92-82), έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστών τους Σιμόνε Φοντέκιο και Ντανίλο Γκαλινάρι.

Τρομερό ματς στη Saitama Super Arena.v Οι Γερμανοί και οι Ιταλοί πάλεψαν μέχρι το τέλος, όμως οι δεύτεροι ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα και με εξαιρετική παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο (24-10) έφτασαν στη νίκη με 92-82.

Η ομάδα του Μέο Σακέτι έμεινε πίσω στο σκορ με 32-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ήταν σταθερά πίσω στο σκορ. Στο τέλος όμως ισορρόπησε και όταν η μπάλα… έκαιγε είχε όλες τις απαντήσεις.

Φανταστική εμφάνιση από τον Σιμόνε Φοντέκιο, που μέτρησε 20 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ καλοί ήταν οι Ντανίλο Γκαλινάρι (18 πόντοι, 6/9 σουτ) και Στέφανο Τονούτ (18 πόντοι).

Από τους ηττημένους πάλεψε ο πολύ καλός Μάοντο Λο, που σταμάτησε στους 24 πόντους, έχοντας παράλληλα 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.