Ο Μάρσελ Τζέικομπς από την Ιταλία διαδέχεται τον Γιουσέιν Μπολτ και είναι ο νέος χρυσός Ολυμπιονίκης στα 100 μέτρα ανδρών.

Ο 26χρονος σπρίντερ από την Ιταλία έκανε τρομερό ντεμαράζ στα τελευταία μέτρα της κούρσας και έκοψε πρώτος το νήμα σε 9.80 δευτερόλεπτα που είναι νέο ρεκόρ Ευρώπης. Ο τελικός έγινε χωρίς τη συμμετοχή Τζαμαϊκανού αθλητή.

Ο Μπέικερ και ο Κέρλεϊ ήταν οι δύο αθλητές που κατάφεραν να κάνουν καλύτερη εκκίνηση. Ο Τζέικομπς όμως ήταν εκείνος που ανέβασε στροφές στο φινάλε και πήρε το χρυσό μετάλλιο με νέο ρεκόρ Ευρώπης.

Μάλιστα πανηγύρισε τη νίκη του μαζί με τον Τζιανμάρκο Ταμπέρι, που λίγα λεπτά πριν είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ύψος. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Φρεντ Κέρλεϊ από τις ΗΠΑ με χρόνο 9.84 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Αντρέ Ντε Γκρας από τον Καναδά με χρόνο 9.89 δευτερόλεπτα. Ο 26χρονος σπρίντερ, που είχε κατακτήσει το ίδιο χρώμα μεταλλίου και στο Ρίο σημείωσε ατομικό ρεκόρ.