Η Ελλάδα έφτασε στα όριά της, όμως επέζησε από το θρίλερ του Μεντιολάνουμ Φόρουμ, επικρατώντας της Ιταλίας με 85-81 κι έκανε το δύο στα δύο στο φετινό Eurobasket. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ με 23 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ κλειδί ήταν και ο προσγειωμένος Δημήτρης Αγραβάνης με 13 πόντους και μπόλικη βρώμικη δουλειά.

Πολύ δυνατό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις μάχες να είναι μεγάλες στο παρκέ του Μεντιολάνουμ Φόρουμ. Η Ελλάδα ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά, όμως η άμυνα την κράτησε, ενώ τα τρίποντα του Γ. Αντετοκούνμπο και του Ντόρσεϊ, αποδείχτηκαν μαχαιριά στην καρδιά των Ιταλών. Το 18-11 άγχωσε τους Ιταλούς, όμως η είσοδος του Ντατόμε και η άνδοςο του Φοντέκιο, μείωσαν τη διαφορά, πριν ο Αγραβάνης με τάπα και κλέψιμο γράψει το 23-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλε σουτ και ο Giannis ήταν ασταμάτητος, αφού δεν υπήρχε αντίπαλο δέος στη ρακέτα. Ο ηγέτης της γαλανόλευκης και των Μπακς ήταν οδοστρωτήρας, ενώ ο Ντόρσεϊ παρέμενε καυτός έξω από την περίμετρο των 6.75. Η Ιταλία προσπάθησε να εκτελεί γρήγορα τις επιθέσεις της, ώστε να βρει ανοργάνωτη την ελληνική άμυνα κι εν πολλοίς το κατόρθωσε. Βέβαια κάποια ανόητα φάουλ του Θ. Αντετοκούνμπο έδωσαν εύκολους πόντους στους γείτονες, όμως το 47-40, ήταν δίκαιο σκορ, ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού.

Η Ελλάδα μπήκε έτοιμη να τελειώσει την υπόθεση νίκη με την άμυνα να δουλεύει σε υψηλούς ρυθμούς και τους Παπανικολάου και Καλάθη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Η Ιταλία δεν είχε άλλο πλάνο εκτός από τα τρίποντα, όμως τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και ο οίστρος του Φοντέκιο την κράτησε κοντά στο σκορ. Οι Αγραβάνης και Λαρεντζάκης έδωσαν έξτρα ώθηση στην επίσημη αγαπημένη και το 71-57, ήταν ένα ισχυρό μαξιλαράκι για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ιταλοί προσπάθησαν ν’ανοίξουν το ρυθμό, όμως ανεπιτυχώς, καθώς τα σουτ δεν βρήκαν στόχο. Η Ελλάδα δεν ήταν τόσο εύστοχη, όμως όσο έμπαιναν τα ελεύθερα τρίποντα το άγχος έπνιγε τους Ιταλούς με το 76-63 να είναι δύσκολο ν’ ανατραπεί μέσα σε πέντε λεπτά. Βέβαια στο μπάσκετ ποτέ μην λες ποτέ, οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Τονούτ να τα βάζει από παντού και τον Φοντέκιο να ευστοχεί σε δύσκολα τρίποντα, έκαναν το ματς ξανά ντέρμπι με το 81-77 να μετατρέπει το ματς σε ντέρμπι. Ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε μεγάλο σουτ, γράφοντας το 84-77, όμως ο Φοντέκιο απάντησε αμέσως και το 84-81, κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Τελικά η γαλανόλευκη άντεξε στην πίεση των Ιταλών και το τελικό 85-81 της έδωσε ουσιαστικά την πρώτη θέση του ομίλου, αρκεί πλέον να κάνει τον καθήκον της στα τρία επόμενα παιχνίδια με Μ. Βρετανία, Ουκρανία και Εσθονία.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81