Η Γαλλία επικράτησε με το επιβλητικό 97-77 της Τσεχίας και «αγκάλιασε» την 1η θέση του Group A.

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι Γάλλοι στη 2η αγωνιστική του τουρνουά που διεξάγεται στην Ιαπωνία, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων 2020. Μετά την Team USA, οι παίκτες του Βενσάν Κολέ νίκησαν και τους Τσέχους παίζοντας εξαιρετική άμυνα από την 1η περίοδο και μετά, έκαναν το 2/2 και «αγκάλιασαν» την κορυφή του Group A.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Εβάν Φουρνιέ (21π. με 8/13 σουτ), Νάντο ντε Κολό (17π. με 7/12 εντός πεδιάς), ενώ ο Όντρεϊ Μπάλβιν ξεχώρισε για τους ηττημένους (18π., 8ρ., 3κοψ.), μαζί με τον Γιαν Βέσελι (17π., 4κλ.).

Οι Τσέχοι ξεκίνησαν με ένα ασύλληπτο ποσοστό πίσω από τα 6,75μ. (8/9 3π. στο 10′) και μπόρεσαν να μπουν σε θέση οδηγού (28-22 στο πρώτο δεκάλεπτο). Όμως, οι «τρικολόρ» ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση. Με επιμέρους +17 στη 2η περίοδο η ομάδα του Βενσάν Κολέ γύρισε τα δεδομένα και «έκλεισε» το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (40-51 στο 20′), με τους Εβάν Φουρνιέ – Νάντο ντε Κολό να… βομβαρδίζουν τα αντίπαλα καλάθια.

Στην επανάληψη η γαλλική υπεροχή εδραιώθηκε και στο 30′ ο πίνακας του σκορ έγραφε +21 για τους Γάλλους (56-77), που βάδιζαν… ξεκούραστα για το 2/2. Η τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Τσεχία να μην μπορεί να αντιδράσει (77-97 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97.