Η Αυστραλία νίκησε τη μαχητική Ιταλία 86-83 έχοντας κορυφαίο τον Τζοκ Λαντέιλ και με 2/2 έκλεισε ήδη θέση για τα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών εξασφάλισε θέση η Αυστραλία, καθώς έκανε το 2/2 στον δεύτερο όμιλο νικώντας μετά τη Νιγηρία και την Ιταλία, δύσκολα με 86-83.

Κορυφαίος ο Τζοκ Λαντέιλ, που είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, πολύτιμη και η συνεισφορά από τους Μιλς (16π.) Ινγκλς (14π.) και Μπέινς (14π.).

Για τους ηττημένους, που είχαν νικήσει στην πρεμιέρα τη Γερμανία και με νίκη επί της Γερμανίας θα προκριθούν στους «8», οι Σιμόνε Φοντέκιο με 22 και Νίκο Μάνιον με 21 πόντους ήταν όλα τα λεφτά.

Το καλό ξεκίνημα του Μιλς έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην Αυστραλία (15-21), που όμως αποδείχτηκε βραχύβιο. Χάρη στον «ζεστό» Φοντέκιο κι ένα ξέσπασμα του Μάνιον η Ιταλία πέρασε μπροστά και πήρε μια μικρή διαφορά (30-25, 38-32), που όμως σχεδόν εξανεμίστηκε λόγω και της δράσης του Λαντέιλ ως το φινάλε του ημιχρόνου (45-44).

Με ένα 12-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου οι «μπούμερς» έφτασαν στο +6 (52-58), ενώ ο Λαντέιλ έκανε «θραύση», ωστόσο ο Φοντέκιο με επιθετικές λύσεις συγκράτησε τη διαφορά στους τρεις (62-65). Τα τρίποντα από Ινγκλς και Λαντέιλ έφεραν τους Αυστραλούς στους οκτώ (67-75), τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Φοντέκιο συνέχιζε να κρατά όρθιους τους «ατζούρι», αλλά ένα ακόμη τρίποντο του Ινγκλς οδήγησε στο +7 (73-80) με δυόμισι λεπτά να απομένουν. Οι Ιταλοί πλησίασαν στο σουτ (77-80), αλλά το λέι απ του Μιλς στα 32’’ τούς «σκότωσε» (77-82) και οι Αυστραλοί με ψυχραιμία στις βολές εξασφάλισαν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-25, 45-44, 62-65, 83-86