Η Τσεχία έκανε την μεγάλη έκπληξη, αφού πέταξε έξω τον Καναδά και θα διεκδικήσει στπν αυριανό τέλικό την πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνρς του Τόκιο.

Οι Τσέχοι έκαναν τα πάντα, σχεδόν, τέλεια, ήταν στο +9 (94-85) στα 44 δεύτερα και στα 17 δεύτερα ήταν 4 πόντους μπροστά στο σκορ. Ο Άντριου Ουίγκινς (22π.), ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο έκανε ένα μέτριο παιχνίδι, πέτυχε έξι απανωτούς πόντους. Ένα καλάθι και φάουλ (για το 94-91) και μετά το κλέψιμο, τρίποντο για την ισοφάριση (94-94).

Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι 44 δεύτερα πριν το τέλος, η Τσεχία ήταν μπροστά στο σκορ με 94-85!

Η Τσέχοι επιχείρησαν να κερδίσουν στο τελευταίο σουτ αυτό που νόμιζαν ότι είχαν στα χέρια τους για το προηγούμενο του αγώνα, αλλά του σουτ του αφιονισμένου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, Μπλέικ Σιλμπ ήταν άστοχο! Παράταση.

Ο απίθανος Σιλμπ!

Πάντως, από την αρχή του αγώνα και χάρη στην άμυνα ζώνης, η ομάδα του Γκίνζμπουργκ φάνηκε άψογα διαβασμένη.

Κυριάρχησε στα ριμπάουντ, είχε καλύτερη δημιουργία και διέθετε τον δικό της σούπερ σκόρερ, στο πρόσωπο του Μπλέικ Σιλμπ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 31 πόντους και το ασύλληπτο 7/12 τρίποντα (ξεκίνησε με 6/7)! Αυτός ήταν ο τομέας που… πόνεσε περισσότερο η ομάδα του Νικ Νερς, έχοντας 7/31 στο τέλος της κανονικής διάρκειας και 9/37 μετά την παράταση.

Στην παράταση, το παραπάνω αγωνιστικο προφίλ διαφοροποιήθηκε. Ο Καναδάς βρήκε λύσεις, τόσο με τον Ουίγκινς, όσο και με τον Μπάρετ, ενώ την ίδια ωρα οι Τσέχοι με βολές, μία καλή άμυνα και στο φινάλε, ο clutch Σατοράνσκι (18π., 7 ριμπ., 5 ασίστ) να δίνει τη νίκη και την πρόκριση στους Τσέχους!

Πλέον, ο Καναδάς έγινε η δεύτερη διοργανώτρια που δεν φτάνει στον τελικό των τεσσάρων τουρνουά, μετά την Κροατία.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94 (κ.α.), 101-103 (παρ.)