Η Μπαρτσελόνα πήρε τον δεύτερο ημιτελικό απέναντι στην μαχητική Μούρθια με 103-90 και τσέκαρε το εισιτήριο της για τον τελικό του Copa del Rey εκεί όπου θα συναντήσει τη μεγάλη της αντίπαλο, Ρεάλ Μαδρίτης.

Τη θέση της στον τελικό του Copa del Rey έκλεισε η Μπαρτσελόνα που κέρδισε έστω και δύσκολα την πολύ μαχητική Μούρθια του Κώστα Βασιλειάδη με 103-90. Οι μπλουγκράνα θα αντιμετωπίσουν στον τελικό την μεγάλη τους αντίπαλο, Ρεάλ Μαδρίτης (κέρδισε εύκολα την Τενερίφη) σε ένα ακόμα clasico τη φετινή σεζόν.

Η Μούρθια παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική απέναντι στην σαφώς πιο πλήρη Μπαρτσελόνα, όμως οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους με ηγέτες τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα χαμογέλασαν στο τέλος. Ο Καλάθης ήταν για ακόμα ένα ματς ηγέτης στη δημιουργία καθώς με 8 ασίστ έδωσε πολλές ευκαιρίες στους συμπαίκτες του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ξεκάθαρα στην Μπαρτσελόνα που ήταν ανώτερη και με ηγέτη τον Λαπροβίτολα εξασφάλισε από νωρίς μεγάλη διαφορά. Η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη στην δεύτερη περίοδο καθώς η Μούρθια αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 23-33 μείωσε πολύ τη διαφορά και μπήκε και πάλι στο ματς. Το ματς έκτοτε ήταν ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα να χάνει το προβάδισμα που είχε αλλά να βρίσκει τρόπους να μένει έστω και οριακά μπροστά στο σκορ. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπλαουγκράνα πάτησαν όμως το γκάζι και πανηγύρισαν την πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-16, 55-49, 73-72, 103-90

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (1), Μαρτίνεθ 6 (2), Χέιζ, Αμπρίνες, Γιοκουμπάιτις 2 (5 ασίστ), Έξουμ 4 (4 ριμπάουντ), Σανλί 13 (1), Σμιτς 6 (2), Λαπροβίτολα 19 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούριτς 14 (3/4 τρίποντα), Μίροτιτς 15 (8 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 19/30 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 20/28 βολές, 36 ριμπάουντ (29+7), 21 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.