Η Εθνική Ανδρών έκανε το 2/2 στα προκριματικά του EuroBasket 2025, επικρατώντας δύσκολα της Ολλανδίας με 72-74 και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Ολλανδία – Ελλάδα: Το ματς

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε ηγετικό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας πρωτοβουλίες για την Εθνική απέναντι στην Ολλανδία και δίνοντας λύσεις στο σκοράρισμα μαζί με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Η ελληνική ομάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας κρατήσει χαμηλά τους Ολλανδούς και δυσκολεύοντας πολύ τις προσπάθειές τους, παρά τις μολις δυο ασίστ έναντι έξι λαθών.

Η Εθνική ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-16, έχοντας τέσσερα κοψίματα, τα τρία από τον Κώστα Αντετοκούνμπο και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 6/20 σουτ εντός πεδιάς (0/4 τρίποντα). Στη συνέχεια, πάντως, οι Ολλανδοί έκαναν επιμέρους σκορ 13-2 για το 25-18 στο 14′. H Εθνική παρουσίασε πλήρη αμυντική καθίζηση στη δεύτερη περίοδο όπου δέχτηκε 19 πόντους σε έξι λεπτά ενώ είχε επιτρέψει μόλις 12 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Η απροσεξία και οι κακές αποφάσεις οδήγησαν σε 11 λάθη, δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στους Ολλανδούς με τα εννιά επιθετικά ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 27-16 στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-32 κόντρα στην Ελλάδα που έχασε πλήρως τη συγκέντρωσή της στην άμυνα. Στη συνέχεια, πάντως, ο Βασίλης Σπανούλης βρήκε λύση με το σχήμα των τριών κοντών και η Εθνική περιόρισε τα λάθη της, σουτάροντας με καλά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε όταν σταμάτησαν τα φτηνά λάθη ενώ ο Τολιόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην τρίτη περίοδο, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και σημειώνοντας 15 πόντους σε αυτό το διάστημα! Η Ελλάδα έκανε μόλις ένα λάθος στο τρίτο δεκάλεπτο όπου σημείωσε 30 πόντους και προηγήθηκε με 58-62 στο 30′. Πάντως τα επιθετικά ριμπάουντ των Ολλανδών έκαναν τεράστια ζημιά στην Εθνική που έμεινε για 3.5 λεπτά χωρίς πόντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πριν ο Καλαϊτζάκης σκοράρει για το 63-64 στο 34′.

Μετά το επιθετικό κρεσέντο του Τολιόπουλου στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκοράρισμα. Ο Μωραϊτης έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική με τρίποντο (68-69) όμως οι κακές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στην Ολλανδία να προηγηθεί ξανά. Παρ’ όλα αυτά, ο Τολιόπουλος με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 71-72 στα 29.5″. Αμέσως μετά ο Φράνκε αστόχησε σε τρίποντο και ο Χαραλαμπόπουλος κάρφωσε για το 71-74 στο 1.3″!

Ο Κλουφ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, ο Κουζέλογλου μάζεψε το ριμπάουντ και η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74.