Η Ελλάδα μας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο έπειτα από την ήττα κόντρα στη Βραζιλία, όμως έσφιξε τα “δόντια”, ξεπέρασε την απογοήτευση και “έκλεισε” θέση στο δεύτερο γύρο.

Η εθνική μας ομάδα, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά τελικά κατάφερε να περάσει στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το τελικό 103-97 λέει την απόλυτη αλήθεια, αφού επιθετικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν εντυπωσιακό, αλλά παράλληλα απογοητευτικό στα μετόπισθεν.

Κορυφαίος για τη γαλανόλευκη ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Παπαπέτρου (16π.), Πρίντεζη (13π.) και Καλάθη (14π.).

Πλέον η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ετοιμάζει βαλίτσες για Σενζέν, αφού εκεί θα διεξαχθούν τα ματς με Αμερική και Τσεχία, που θα κρίνουν την πρόκριση στην οχτάδα της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, να κάνει όργια στην πρώτη περίοδο, όντας αλάνθαστος στα σουτ εντός πεδιάς (3/3 διπ., 1/1 τριπ.). Γενικότερα η εθνική μπήκε με διάθεση να τρέξει και το κατάφερε πολλές φορές με τον μετρ του είδους Νικ Καλάθη. Φυσικά ο Ουέμπστερ έκανε ζημιά με 9 πόντους, όμως στο 28-19 αντικατόπτριζε τα τεκταινόμενα στο ματς.

Επιπλέον η Νέα Ζηλανδία ανανέωνε με μεγάλη συχνότητα τις επιθέσεις της κι αυτό ήταν πολύ αρνητικό, αφού από αυτό έπαιρνε ψυχολογία. Βάλτε στην εξίσωση και 7/14 τρίποντα και μπορείτε να δείτε, τον λόγο που οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ. Η Ελλάδα ήταν παραγωγική, όμως αμυντικά μην κρυβόμαστε ήταν κακή. Αλληλοκαλύψεις δεν υπήρχαν, ο Ουέμπστερ είχε “ντυθεί” Μπογκντάνοβιτς και το 51-44, άφηνε τα πάντα ανοιχτά. Η εικόνα της γαλανόλευκης ήταν προβληματική, όμως 20 λεπτά παιχνιδιού είναι πολύς χρόνος.

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο σκληρή, πιο ευρωπαϊκή κι εκεί η Νέα Ζηλανδία δεν νιώθει άνετα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τα ηνία του ματς και με διαδοχικά κλεψίματα ξέφυγε με 13 πόντους (64-51). Η επίθεση είχε κολλήσει ελαφρώς (υπερβολική η εμμονή με το ποστ), όμως όσο η άμυνα κρατούσε, τότε η νίκη δεν θα χανόταν. Δυστυχώς αυτό δεν συνέβη στα τελευταία λεπτά, αφού οι Νεοζηλανδοί, έβγαλαν τσαγανό, τσαμπουκά, κάτι που οι διεθνείς μας αδυνατούσαν να βρουν. Το 71-66 προμήνυε θρίλερ, εκτός αν βρίσκαμε τον εαυτό μας σ’ άμυνα κι επίθεση.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν με στολή “καμικάζι” στο τελευταίο δεκάλεπτο κι εκμεταλλεύτηκαν τις καλές δημιουργίες του Giannis. Οι Παπαπέτρου και Πρίντεζης έδωσαν μεγάλες βοήθειες στο εξωτερικό σουτ και το 82-70, έδειχνε να ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Μάλλον διαψευστήκαμε όλοι μας, αφού οι Ουέμπστερ και Αμπεκρόμπι, με εφτά συνεχόμενους πόντους, κρατούσαν τη χώρα τους μέσα στο παιχνίδι της νίκης. Τελικά η Ελλάδα με Καλάθη και Αντετοκούνμπο, καθάρισε τη μπουγάδα της νίκης και με σκορ 103-97, έκανε το καθήκον της, περνώντας στις 16 κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 71-66, 103-97