Στην πρώτη αγωνιστική για την Προκριματική Φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 το Ισραήλ επικράτησε 88-68 επί της αδύναμης Εσθονίας. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν οι Χόουελ με 19 πόντους, ενώ παραγωγικός ήταν και ο Ντόσον με 13. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κίτσινγκ και οι Βέντερμαν με 14 πόντους έκαστος. Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες βρίσκονται στον Group H, όπου συμμετέχει και η εθνική μας ομάδα.

Πολύ ισορροπήμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι Εσθονοί ήταν πολύ εύστοχοι και ιδιαίτερα ο Σοκ, που είχε σημειώσει 8 πόντους. Οι γηπεδούχοι η αλήθεια είναι πως δεν αγχώθηαν πάρα πολύ, αφού μπορεί το δεκάλεπτο να έληξε ισόπαλο (21-21), όμως ήταν θέμα χρόνου, να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν κι αυτή ανταγωνιστική, όμως οι άμυνες είχαν σφίξει κι αυτό βόλευε περισσότερο τους κακούς ποιοτικά Εσθονούς. Το σύνολο του Κάτας είχε υποτιμήσει ελαφρώς τον αντίπαλό της, όμως ακόμα και με μέτρια εμφάνιση ήταν μπροστά στο σκορ με 38-35, μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού.

Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 27-19. Εκεί παίκτες όπως ο Μπλατ και ο Μέκελ, έβγαλαν την ποιότητα τους είτε δημιουργικά, είτε εκτελεστικά. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις κι αυτό τους στοίχισε εν πολλοίς τη νίκη. Το τελικό 88-68 κρίνεται δίκαιο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι από τον αντίπαλό τους.

Το Ισραήλ ξεκίνησε με θετικό τρόπο την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο ματς με την Εθνικής Ελλάδος στην προσεχή Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα:21-21, 38-35, 65-54, 88-68