Μια εύκολη νίκη της Team USA απέναντι στην Αυστραλία (102-86), με τους Αμερικανούς να είναι ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και με ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο να επικρατούν.

Μια όμορφη παράσταση ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου προσέφερε η Team USA το μεσημέρι της Πέμπτης. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς αντιμετώπισε την Αυστραλια στο «Marvel Stadium» μπροστά σε 55.000 φίλους του αθλήματος και έδειξε τις δυνατότητές της.

Οι Αμερικανοί είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και παρά την προσπάθεια των «Καγκουρό» για να αλλάξουν την κατάσταση, δεν έχασαν τα ηνία σε καμία στιγμή. Στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα, οι παίκτες του Πόποβιτς πάτησαν γκάζι και έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, την οποία και κράτησαν ως το τέλος του αγώνα.

Ο Κέμπα Ουόκερ ήταν εντυπωσιακός με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ και ηγήθηκε της ομάδας του, με τον Μάιλς Τέρνερ να ακολουθεί με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από… κοντά και ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 13 πόντους. Από την Αυστραλία ξεχώρισαν οι Κρις Γκούλντινγκ (19π) και Πάτι Μιλς (19π), όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο το Σάββατο (24/08), με τα εισιτήρια να έχουν εξαντληθεί για μία ακόμα φορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-43, 76-61, 102-86.