Σε έναν αγώνα με ένταση και πολλά νεύρα το Πουέρτο Ρίκο έκανε ξανά την ανατροπή, επικρατώντας της Τυνησίας με 67-64 και ταυτόχρονα έγινε η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπλάκμαν με 14 πόντους, ο Ουέρτας είχε 10, ενώ ο «χρυσός σκόρερ» Μπράουν είχε εννέα πόντους. Από την Τυνησία 14 πόντους είχαν οι Μέζρι και Αμπάμα.

Η Τυνησία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-11 στο πέμπτο λεπτό, αλλά το Πουέρτο Ρίκο αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 11-5, πήρε το προβάδισμα με 17-16 στο 9ο λεπτό.

Οι Πορτορικανοί διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκαν στο +4 (28-24), με τους Αφρικανούς να μην μπορούν να αντιδράσουν, παραμένοντας όμως κοντά στο σκορ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το Πουέρτο Ρίκο βρέθηκε στο +8 (36-28), αλλά η Τυνησία έμελλε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί κατάφεραν με σκληρή άμυνα να περιορίσουν τα ατού των αντιπάλων, να τους κόψουν το μακρινό σουτ και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με 42-43 στο 26ο λεπτό, ενώ έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό τους μπόρεσαν να αυξήσουν την διαφορά, η οποία έφτασε στους οχτώ πόντους (52-60) στο 31ο λεπτό. Το Πουέρτο Ρίκο όπως και με το Ιράν, αντέδρασε στα τελευταία λεπτά, όταν με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 64-64 στο 38ο λεπτό. Ο Μπράουν ήταν ο «ήρωας» για το Πουέρτο Ρίκο μιας και ευστόχησε σε τρίποντο, με πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν, κάνοντας το 67-64. Η Τυνησία δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στην τελευταία επίθεση και έτσι το Πουέρτο Ρίκο προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 19-18, 38-32, 52-55,  67-64.