Θεατές ενός αρκετά καλού αγώνα έγιναν όσοι παρακολούθησαν το Ανγκόλα – Φιλιππίνες στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι ομάδες ήταν θεωρητικά αδιάφορες αφού είχαν από 2 ήττες, ωστόσο ο αγώνας είχε αμείωτο ενδιαφέρον και κρίθηκε στην παράταση! Τελικό σκορ 84-81 υπέρ της Ανγκόλας.

Από την αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ανγκόλα να κάνει ένα σερί 8-0 για το 18-11, αλλά τις Φιλιππίνες να απαντούν και την πρώτη περίοδο, να τελειώνει στο 21-20.

Ανάλογο ήταν το σκηνικό και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Φιλιππινέζους πάντως, να προσπαθούν να ανοίξουν το ρυθμό, αλλά να μην είναι εύστοχοι έξω από τα 6,75. Οι Ανγκολέζοι από την πλευρά τους, προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο καλάθι κυρίως και με Μορέιρα, Κονσεϊσάο, πήγαν μέχρι το +9 )35-26). Οι Φιλιππίνες αντέδρασαν, με Λι Τζούνιορ και Πέρεζ για το 38-34 της ανάπαυλας.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, ήταν ότι οι Φιλιππίνες είχαν 4/24 προσπάθειες τριών πόντων και λιγότερες προσπάθειες για δύο (9/20).

Η Ανγκόλα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα Χοσέ Αντόνιο και Βαλντελίτσιο προηγήθηκε με 46-36. Έστω και κάπως ανορθόδοξα, οι Φιλιππινέζοι μείωσαν σε 48-43, αλλά το +10 επέστρεψε για τους τυπικά γηπεδούχους με Κονσεϊσάο και Γκονσάλβες στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-46).

Μετά το αρχικό 60-49 της τέταρτης περιόδου, οι Φιλιππίνες αντέδρασαν με καλύτερη άμυνα και Μπλάτσε, Ραβένα και Πέρεζ, μείωσε στον πόντο (63-62). Με νέο τρίποντο από τον Ραβένα, οι Φιλιππινέζοι πέρασαν μπροστά με 65-67. Το φινάλε έγινε δραματικό στο τελευταίο λεπτό, με τον Μουρ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 73-70 της Ανγκόλας, αλλά η απάντηση των Φιλιππινέζων ήταν τρίποντο του Πέρεζ για το 73-73.

Ο Κονσεϊσάο αστόχησε για τρεις για την Ανγκόλα, όπως και ο Πέρεζ που σούταρε από πολύ μακριά κι έτσι το παιχνίδι, οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Φιλιππίνες με τον Πογκόι προηγήθηκαν με 73-76, αλλά η απάντηση της Ανγκολα, με βολές του Μοράις, τρίποντο του Μουρ και καλάθι του Μορέιρα, έκανε ένα σερί 7-0 (80-76). Ο Μπλάτσε μείωσε, αλλά ο Μορέιρα έσπρωξε τη μπάλα για το 82-78 και με μία βολή του Ντομίνγκος, η Ανγκόλα πήγε στο +5, 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το γρήγορο τρίποντο του Μπόλικ, έκανε το 83-81, ο Μοράις έβαλε 1/2 βολές, ο Ραβένα πρόλαβε να σουτάρει για τρεις αλλά αστόχησε κι έτσι, η Ανγκόλα ήταν αυτή που πήρε τη νίκη.

20 πόντους είχε ο Βαλντελίτσιο για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ από 12 είχαν Μορέιρα και Μουρ, ενώ για τις Φιλιππίνες ο Μπλάτσε ήταν συγκινητικός με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Πέρεζ είχε 17. Η Ανγκόλα πήρε την τιμητική νίκη και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, ενώ οι Φιλιππίνες παρά την προσπάθεια και τα… 46 εκτελεσμένα τρίποντα (!!!) δεν κατάφεραν να φύγουν με μια νίκη από την Κίνα.

Δεκάλεπτα: 21-20, 38-34, 56-46, 73-73 (κ.α.), 84-81