Ιδανική πρεμιέρα για την Ελλάδα στο 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Οι διεθνείς μας μία χαψιά το Μαυροβούνιο με σκορ τάδε. Κορυφαίοι για την εθνική μας ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης (16π.), Γιώργος Παπαγιάννης (15π.) και Γιάννης Μπουρούσης, ενώ ο Greek Freak σε μόλις 16 λεπτά σημείωσε 10 πόντους.

Πολύ αγχωτικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες. Η Ελλάδα ήθελε να τρέξει, όμως οι Μαυροβούνιοι είχαν γρήγορες επιστροφές. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με δύο καρφώματα έδωσε το έναυσμα για την ελληνική άμυνα, ώστε να βγάλει τις δαγκάνες της και να στραγγαλίσει τους παίκτες του Μίτροβιτς. Όπερ κι εγένετο. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν την επαφή με το καλάθι και το 17-9 ήταν ένα καλό πρόγευμα.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα καλύτερη για την ελληνική ομάδα. Κλεψίματα, γρήγορος ρυθμός κι ένας Πρίντεζης να τον πιεις στο ποτήρι. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακός σημείωσε 12 πόντους, όντας αλάνθαστος στα σουτ εντός πεδιάς (2/2 βολ, 2/2 διπ., 2/2 τριπ.), ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης τα πήγε εξαιρετικά κόντρα στον Βούτσεβιτς. Η άμυνα τα εκανε όλα για τη γαλανόλευκη και το 42-16 του πρώτου ημιχρόνου, νομίζουμε τα έλεγε όλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έκανε το απαραίτητο ροτέισον, όμως η διαφορά δεν έπεσε. Σίγουρα ο Νίκολα Βούτσεβιτς, βρήκε ρυθμό, όμως ο Μπουρούσης έκανε ακριβώς το ίδιο. Η “γαλανόλευκη” έπαιζε στο ρελαντί (καλά έκανε) και το ύστερα από τρία δεκάλεπτα, άφηνε τους πάντες ικανοποιημένους.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε γι’αυτό το παιχνίδι. Οι δύο χώρες έκαναν συντήρηση δυνάμεων, σκεφτόμενες τις επόμενες υποχρεώσεις τους στο τουρνουά. Το τελικό 85-60 άφησε άπαντες ικανοποιημένους στον ελληνικό πάγκο, που κοιτάζει τον επόμενο αγώνα κόντρα στη Βραζιλία σε δύο μέρες από τώρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60