Η Ιορδανία ήταν ανταγωνιστική για πέντε λεπτά και στην συνέχεια η Γαλλία την “σκότωσε” πίσω από την γραμμή του τριπόντου με 103-64 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου.

Στα πρώτα 5 λεπτά του παιχνιδιού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την Ιορδανία να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να έχει ένα μικρό προβάδισμα (9-7). Με ένα εντυπωσιακό 18-5 οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα, το οποίο εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους (14-25). Η απάντηση ήρθε από την Ιορδανία που με συνεχόμενους πόντους του Τάκερ, μείωσε στο καλάθι (31-33).

Ωστόσο, η Γαλλία έσφιξε την άμυνα της και με πρωταγωνιστή το Φουρνιέ έτρεξε επιμέρους 2-17 μέχρι το ημίχρονο και κάπως έτσι εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στους 17 πόντους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (33-50). Με πατημένο το γκάζι μπήκε στο δεύτερο μέρος η Γαλλία που μέχρι το 25′ έκανε το 62-39. Ο Γκομπέρ ήταν ένα πραγματικό φόβητρο μέσα στα καλάθια, ενώ και επιθετικά βοήθησε με συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 73-44 (28′).

Οι Γάλλοι στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν διατήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας του τουρνουά, με αποτέλεσμα η Ιορδανία να ρίξει τη διαφορά στους 28 (61-90). Ντε Κολό και Λεσόρ εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους με το φινάλε του παιχνιδιού καθώς με σερί 2-13 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (64-103).

Κορυφαίοι για τους Γάλλους οι ΝτεΚολό και Γκομπέρ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη διασώθηκε ο Τάκερ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-50, 50-78, 64-103.