Στο πρώτο ματς της δεύτερης ημέρας του Τουρνουά Ακρόπολις, η Σερβία μπορεί να μην έπαιξε καλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο έβγαλε την ποιότητά της και κέρδισε σχετικά άνετα τους Ιταλούς με σκορ 96-64 Κορυφαίοι για τους “όρλοβι” ήταν οι Νίκολα Γιόκιτς (20π.) και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (15π.).

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αρκετά μέτριο, με τις δύο χώρες να τα σπάνε από το τρίποντο, ενώ και τα λάθη διαδέχονταν το ένα μετά το άλλο. Το 15-14 τα έλεγε όλα άλλωστε, όμως όλα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Η Σερβία ανέβασε στροφές, Γιόκιτς, Μπιέλιτσα και Μπογκτνάνοβιτς τα πήραν πάνω τους και το επιμέρους 17-31, αποτύπωσε τη διαφορά δυναμικότητας.

Η αλήθεια είναι ως το δεύτερο ημίχρονο μικρή σημασία είχε. Ο νικητής είχε κριθεί, η Ιταλία είδε πως δεν μπορούσε ν’ανατρέψει την κατάσταση και ο Σακέτι έριξε λευκή πετσέτα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, όσο οι Μπογκντάνοβιτς και Γιόκιτς είχαν κέφια. Το τελικό 64-896, νομίζουμε δείχνει τη διαφορά των δύο ομάδων στο σημερινό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-45, 49-69, 64-96