Η Αυστραλία κατάφερε να κερδίσει σχετικά εύκολα την Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς στον μικρό τελικό και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στους ολυμπιακούς αγώνες.

Το μετάλλιο που έψαχνε χρόνια κατέκτησε η Αυστραλία. Στον μικρό τελικό επικράτησε 107-93 της Σλοβενίας και φόρεσε το χάλκινο στο ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ Ανδρών στο Τόκιο.

Ο Πάτι Μιλς έκανε απίστευτη εμφάνιση μετρώντας 42 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Τζο Ινγκλς με 16 και ο Τζοκ Λαντέιλ με 14 πόντους ακολούθησαν. Πολύτιμη συνεισφορά σε άμυνα κι επίθεση κι από τους Ντάντε Έξουμ και Ματίς Τάιμπουλ.

Μακριά από τα συνήθη στάνταρ του έμεινε ο Λούκα Ντόντσιτς, που είχε μεν 22 πόντους αλλά με 7/19 σουτ και με 8 λάθη δείχνοντας κουρασμένος και εκνευρισμένος από την πολύ καλή άμυνα του Τάιμπουλ. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 18 και ο Μάικ Τόμπι με 13 πόντους βοήθησαν περισσότερο τον σταρ των Μάβερικς για τη Σλοβενία, που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση κατακτώντας μετάλλιο στην πρώτη της παρουσία σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Σλοβενία-Αυστραλία 93-107
Το ματς

Το εξαιρετικό ξεκίνημα της Αυστραλίας (2-9) γρήγορα αντιμετωπίστηκε από τους Σλοβένους που με τους Τόμπι και Πρέπελιτς πέρασαν μπροστά, 17-13. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (21-25, 31-28), όταν ο Μιλς ανέλαβε δράση και φτάνοντας τους 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έστειλε τους «μπούμερς» στα αποδυτήρια με +8 (45-53). Την ίδια στιγμή, ο Ντόντσιτς με 9 πόντους αλλά μόλις 2/8 σουτ και με 4 λάθη έδειχνε κουρασμένος και εκνευρισμένος με τους διαιτητές.

Ο Μιλς πρόσθεσε άλλους δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο οδηγώντας την Αυστραλία και στο +12 (52-64), τη στιγμή που οι πρωταθλητές Ευρώπης με τον ηγέτη τους μακριά από τα στάνταρ του δεν μπορούσαν να πλησιάσουν πέρα από το -6 (60-66). Με διαδοχικούς πόντους του Πρέπελιτς η Σλοβενία επέστρεψε στο ματς πλησιάζοντας στους πέντε (78-83) και εν συνεχεία στους τρεις (80-83) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Έξουμ βοήθησε την Αυστραλία να τρέξει ένα 7-0 και να αποσπαστεί ξανά (80-90), τα τρίποντα του Ντόντσιτς επανέφεραν την ελπίδα για τους Ευρωπαίους (86-92), αλλά ο ασταμάτητος Μιλς οδήγησε τη διαφορά στο +11 (86-97) με τριάμισι λεπτά να απομένουν. Η Σλοβενία δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς κι έμεινε εκτός βάθρου.

Δεκάλεπτα: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107

Δείτε εδώ τη στατιστική της αναμέτρησης.