Μία νίκη μακριά από το Τόκιο βρίσκεται η Εθνική ομάδα, η οποία αντιμετωπίζει την Τσεχία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Καναδά.

Με την εξαιρετική παράσταση που έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα νίκησε 81-63 την Τουρκία και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό του Προολυμπιακού της Βικτόρια.

Με αυτή την ευφορία και τον ενθουσιασμό, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καλείται να ξεπεράσει το τελευταίο εμπόδιο πριν το Τόκιο, που είναι η Τσεχία (5/7, 02:05).

Ένας αντίπαλος που δεν είναι… παραδοσιακός για την «επίσημη αγαπημένη», αλλά τον Σεπτέμβριο του 2019 την είχε κεράσει το… φαρμάκι του αποκλεισμού στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Σε εκείνο το ματς, η Εθνική πήρε μία «πικρή» νίκη, καθώς με το 84-77 δεν υπερκάλυψε τους 12 πόντους διαφοράς που ήθελε και έτσι οι Τσέχοι ήταν εκείνοι που προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Από ‘κει και πέρα, η Τσεχία έρχεται από μία τεράστια πρόκριση στον τελικό εις βάρος του Καναδά. Αν και ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, οι οικοδεσπότες έκαναν ένα τρομερό comeback, στέλνοντάς το στην παράταση. Ωστόσο, οι Τσέχοι δεν πτοήθηκαν και με ένα μεγάλο σουτ του φυσικού τους ηγέτη, Τόμας Σατοράνσκι, πήραν τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό.

Σαφέστατα η Τσεχία δεν αποτελεί φόβητρο ακόμη για την ελλιπή Εθνική, των πολλών και σημαντικών απουσιών. Ωστόσο, εκείνο που τη χαρακτηρίζει είναι το «λίγοι και καλοί». Ο εξαιρετικός γκαρντ των Μπουλς πλαισιώνεται με αρκετά ποιοτικούς παίκτες, όπως είναι ο Γιαν Βέσελι, ο… γίγαντας Όντρεϊ Μπάλβιν, ο μαχητικός Πάτρικ Άουντα, αλλά ακόμη και ο 38χρονος γυρολόγος Μπλέικ Σιλμπ, ο οποίος μάλιστα ήταν και καταλυτικός με τους 31 πόντους που σημείωσε απέναντι στον Καναδά στον ημιτελικό.

Όσον αφορά την προϊστορία δεν είναι πλούσια, αλλά είναι συντριπτικά υπέρ της Ελλάδας. Συνολικά, οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί οκτώ φορές, με την Εθνική να μετράει επτά νίκες.