Η Kύπρος δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νηκιφόρα αποτελέσματα, καθώς γνώρισε «βαριά» ήττα στην Αυστρία με 78-49, σε ένα ματς που… έλαμψε ο Γιάκομπ Πόελτλ.

Εξ αρχής το έργο της Κύπρου ήταν δύσκολο απέναντι στην Αυστρία. Κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο παρκέ του Alpenstrasse Sports Hall. Η ομάδα του Ραούλ Κόρνερ είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Σημείο αναφοράς για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιάκομπ Πόελτλ, με τον σέντερ των Σαν Αντόνιο Σπερς να μετράει 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 τάπες σε 25 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Γιάκομπ Λορ και Ρενάτο Πόλιακ είχαν από 11 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Για την Κύπρο ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 14 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-20, 58-35, 78-49.