Σαούντ και Σπέλμαν εκτέλεσαν από το τρίποντο την Ακτή Ελεφαντοστού, χαρίζοντας την πρώτη νίκη στον Λίβανο (94-84) στο Μουντομπάσκετ, σε αγώνα για τις θέσεις 17-32.

Ο Αμίρ Σαούντ σκόραρε 29 πόντους με 6/13 τρίποντα και είχε ακόμα 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ομάρι Σπέλμαν 25 πόντους με 5/9 τρίποντα, 5 ασίστ και 4 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Ζαν Φιλίπ Νταλί με 21 πόντους.

Ο Λίβανος, που είχε συνολικά 16/32 τρίποντα, έφτασε να προηγείται με 14 πόντους (26-40) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως η Ακτή επέστρεψε και με αντεπίθεση κατάφερε να προσπεράσει με 62-60. Ωστόσο, με σερί 0-10 ο Λίβανος ανέκτησε τα ηνία στο φινάλε της τρίτης περιόδου (66-73) και διατήρησε απόσταση ασφαλείας σχεδόν σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο.

Όμως στο τελευταίο 1,5 λεπτό το ματς έγινε… ντέρμπι. Φοφανά και Μπα μείωσαν στο καλάθι (84-86), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Σπέλμαν με ακόμα ένα τρίποντο καθάρισε το παιχνίδι με το 84-89 και με βολές των Σαούντ, Χαϊντάρ (84-92) στα 34’’ πριν το φινάλε κλείδωσε το αποτέλεσμα.

Tα δεκάλεπτα: 20-32, 41-55, 66-73, 84-94