Η Γερμανία ήταν ανώτερη για τρία δεκάλεπτα, «διέλυσε» την Σλοβενία με 100-71 και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, περιμένοντας με ποια ομάδα θα αναμετρηθεί στους «8» της διοργάνωσης.

Με τις δυο ομάδες να έχουν πάρει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, Γερμανία και Σλοβενία έπαιζαν για την πρωτιά του ομίλου. Τα «παντσερ» μπορεί να μην ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, ωστόσο στην συνέχεια σοβαρεύτηκαν, έσφιξαν την άμυνα τους, κέρδισαν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ και πήραν την νίκη απέναντι στην Σλοβενία του Λούκα Ντοντσιτς με 100-71 .Για το σύνολο του Χέρμπερτ πράγματα και θαύματα έκανε ο συνήθης ύποπτος Ντένις Σρέντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 10 ασίστ, ενώ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντάνιελ Τάις με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την Σλοβενία που πήρε την δεύτερη θέση του ομίλου ο Λόυκα Ντοντσιτς σημείωσε 23 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Δυναμικό ξεκίνημα από την Σλοβενία και μεγάλο προβάδισμα

H Σλοβενία ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (4-9 στο 3) με τον Λούκα Ντόντσιτς να ηγείται της προσπάθειας. Το προβάδισμα διευρύνθηκε στους 11 πόντους με το τέλος της περίοδο (11-25) χάρη σε ένα σερί 11-0 της ομάδας του Σέκουλιτς, γεγονός που έφερε προβληματισμό στην Γερμανό τεχνικό Χέρμπερτ, ο οποίος είχε και έναν διαπληκτισμό με τον Ντένις Σρέντερ κατά την διάρκεια ενός τάιμ-άουτ.

Αντίδραση της Γερμανίας… σερί 11-0 και ανατροπή

Η αντίδραση της Γερμανίας δεν άργησε να έρθει. Τα «πάντσερ» έριξαν αρχικά την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, έσφιξαν την άμυνα τους, ιδιαίτερα πάνω στον Ντόντσιτς και με ένα σερί 11-0 μείωσαν στον έναν πόντο και ξαναέκαναν ντέρμπι το ματς (31-32 στο 8’) ενώ στα τελευταία δυο λεπτά πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγουμένη (38-34), με το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου να είναι 27-9.

Ο εκπληκτικός Σρέντερ οδηγούσε την Γερμανία στην πρώτη θέση του ομίλου

H Γερμανία έχοντας αποκτήσει ψυχολογία από την επίδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο θέλησε να αυξήσει την διαφορά με τον Σρέντερ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων (45-40 στο 3’). Ο 29χρονος γκαρντ συνέχιζε την «οργιαστική» του εμφάνιση κρατώντας ουσιαστικά μόνος του την Γερμανία μπροστά στο σκορ, έχοντας ως εκείνο το σημείο 16 πόντους με 6 ασίστ, με την Γερμανία να αποκτά το μεγαλύτερο προβάδισμα της στον αγώνα (52-42 στο 5’). Η Σλοβενία εξακολουθούσε να είναι άστοχη από την περιφέρεια και δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκοράρισμα την Γερμάνια, η οποία ανέβασε την διαφορά της και πάνω από τους 20 (66-45 στο 7’), ενώ το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σέκουλιτς είναι να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 20 (68-52).

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Σλοβενία και την «διέλυσε»

Η Σλοβενία επιστράτευσε άμυνα ζώνης προκειμένου να περιορίσει επιθετικά τους Γερμανούς και να μειώσει την διαφορά, ωστόσο δεν τα κατάφερε αρχικά με το προβάδισμα να παραμένει στα επίπεδα των 15 πόντων (78-63 στο 4’). Τα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης ανήκαν ξεκάθαρα στην Γερμανία με τον Σρέντερ να είναι αυτός που ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς για την ομάδα του. Οι δυο προπονητές με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί απέσυραν τους «starter» τους, κάνοντας εκτεταμένο rotation ενόψει των επερχόμενων αγώνων για τους «8» της διοργάνωσής.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 38-34, 68-52, 100-71.