Ο Λίβανος δεν κατάφερε να αποδειχθεί ικανός ούτε για… σάκος του μποξ, με τον Καναδά να τον συντρίβει με 128-73 και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Φαινόταν τυπική διαδικασία πριν από την έναρξη του ματς και ο Καναδάς φρόντισε να το κάνει ακόμα πιο εύκολο. Η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντεθ πάτησε από νωρίς το γκάζι, είχε 66 πόντους στο ημίχρονο, με 61% στο τρίποντο και 23 τελικές πάσες, μετατρέποντας την επανάληψη σε… αγγαρεία.

Έκανε το λάθος να προηγηθεί ο Λίβανος…

Ο Λίβανος έκανε το… λάθος να προηγηθεί με 4-3 στην εκκίνηση του ματς, με τον Καναδά να παίρνει στα σοβαρά το παιχνίδι από νωρίς και με… φόρα από τη μεγάλη νίκη κόντρα στη Γαλλία, να χαϊδεύει το γκάζι και να… εξαφανίζεται. Η ομάδα του Φερνάντεθ προηγήθηκε με 8-10 στο 5′, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση στο 6′ (8-18). Ο Καναδάς συνεχώς αύξανε τον ρυθμό του στην επίθεση, με τον Λίβανο να μην μπορεί να ακολουθήσει και την ομάδα του Φερνάντεθ να αγγίζει το +18 (11-29) στο 9′, με τους τυπικά γηπεδούχους να μειώνουν σε 13-29 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Tελείωσε το ματς πριν αρχίσει

Μία από τα ίδια και τη δεύτερη περίοδο, με τον Καναδά να συνεχίζει να δουλεύει σε υψηλές στροφές, έχοντας πρωταγωνιστές τους Χέινς και Γκίλτζιους Αλεξάντερ. Η ομάδα του Φερνάντεθ έκανε ό,τι ήθελε και όπως ήθελε στο παρκέ, με τη διαφορά να φτάνει στο +20 (15-35) στο 12′ και την 30άρα να μην αργεί. Ο Καναδάς προηγήθηκε αρχικά με 19-46 στο 14′, για να διαμορφώσει ο Αλεξάντερ-Ουόκερ στο 16′ το 21-51 και το τέλος του ημιχρόνου να τον βρει στο +36 (30-66), με τα πάντα να έχουν κριθεί από πολύ νωρίς.

Έγινε γιατί έπρεπε

Στο δεύτερο ημίχρονο προφανώς και δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι τεράστια και τον Καναδά να συνεχίζει να μην έχει αντίπαλο στο παρκέ. Η διαφορά ολοένα και αυξανόταν και έφτασε το τέλος της τρίτης περιόδου τους 52 πόντους, με την ομάδα του Φερνάντεθ να έχει ήδη πιάσει την 100άρα.

Ανάλογη και η εικόνα στην τελευταία περίοδο, με τον Κανάδα να προσπαθεί να μοιράσει και θέαμα και τον Λίβανο να μην μπορεί να αποδειχθεί ικανός ούτε για… σάκος του μποξ, με την ομάδα του Φερνάντεθ να φτάνει στη νίκη με 73-128.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 30-66, 48-100, 73-128