Πανδαισία αγώνων στα γήπεδα των Φιλιππίνων, της Ιαπωνίας και της Ινδονησίας. Δείτε το πανόραμα των ομίλων, βαθμολογίες και πρόγραμμα έως τον τελικό.

ΗΠΑ, Λιθουανία, Σλοβενία και Γερμανία εξασφάλισαν ήδη την πρόκρισή τους στους «8» και το μόνο που μένει να μάθουν είναι ποιες θα πάρουν την πρωτιά στους ομίλους τους. Αντίθετα,στο Group I και στο Groyp L όλα κρίνονται στην τελευταία αγωνιστική.

Δείτε όλο το πανόραμα από το ξεκίνημά του έως τον τελικό…

Α’ ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Από την Α’ φάση των ομίλων (25-30 Αυγούστου) οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε γκρουπ προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες, ενώ στη συνέχεια διεξάγονται και αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32. Συνολικά υπάρχουν οκτώ όμιλοι των τεσσάρων ομάδων.
GROUP A (Μανίλα – Φιλιππίνες)
1η αγωνιστική (25/8) 2η αγωνιστική (27/8) 3η αγωνιστική (29/8)
Ανγκόλα – Ιταλία 67-81 Ιταλία – Δομινικανή Δημ. 82-87 Ανγκόλα – Δομινικανή Δημ. 67-75
Δομινικανή Δημ. – Φιλιππίνες 87-81 Φιλιππίνες – Ανγκόλα 70-80 Φιλιππίνες – Ιταλία 83-90

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Δομινικανή Δημοκρατία 3-0 (+19)*
2. Ιταλία 2-1 (+16)*
3.  Ανγκόλα 1-2 (-11)
4. Φιλιππίνες 0-3 (-23)

GROUP B (Μανίλα – Φιλιππίνες)

1η αγωνιστική (26/8) 2η αγωνιστική (28/8) 3η αγωνιστική (30/8)
Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο 96-101 Κίνα – Νότιο Σουδάν 69-89 Νότιο Σουδάν – Σερβία 83-115
Σερβία – Κίνα 105-63 Πουέρτο Ρίκο – Σερβία 77-94 Κίνα – Πουέρτο Ρίκο 89-107

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Σερβία 3-0 (+91)*
2. Πουέρτο Ρίκο 2-1 (+6)*
3. Νότιο Σουδάν 1-2 (-17)
4. Κίνα 0-3 (-80)

GROUP  C  (Μανίλα – Φιλιππίνες)

1η αγωνιστική (26/8) 2η αγωνιστική (28/8) 3η αγωνιστική (30/8)
Ιορδανία – Ελλάδα 71-92 Νέα Ζηλανδία – Ιορδανία 95-87 ΗΠΑ – Ιορδανία 110-62
ΗΠΑ – Νέα Ζηλανδία 99-72 Ελλάδα – ΗΠΑ 81-109 Ελλάδα – Ν. Ζηλανδία  83-74

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. ΗΠΑ 3-0 (+103)*
2. Ελλάδα 2-1 (+2)*
3. Νέα Ζηλανδία 1-2 (-19)
4. Ιορδανία 0-3 (-77)

GROUP  (Μανίλα – Φιλιππίνες)

1η αγωνιστική (25/8) 2η αγωνιστική (27/8) 3η αγωνιστική (29/8)
Μεξικό – Μαυροβούνιο 71-91 Μαυροβούνιο – Αίγυπτος 89-74 Αίγυπτος – Μεξικό 100-72
Αίγυπτος – Λιθουανία 67-93 Λιθουανία – Μεξικό 96-66 Μαυροβούνιο – Λιθουανία 71-91

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Λιθουανία 3-0 (+76)*
2. Μαυροβούνιο 2-1 (+15)*
3. Αίγυπτος 1-2 (-13)
4. Μεξικό 0-3 (-78)

GROUP  E (Οκινάουα – Ιαπωνία)

1η αγωνιστική (25/8) 2η αγωνιστική (27/8) 3η αγωνιστική (29/8)
Φινλανδία – Αυστραλία 72-98 Αυστραλία – Γερμανία 82-85 Γερμανία – Φινλανδία 101-75
Γερμανία – Ιαπωνία 81-63 Ιαπωνία – Φινλανδία 98-88 Αυστραλία – Ιαπωνία 109-89

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Γερμανία 3-0 (+47)*
2. Αυστραλία 2-1 (+43)*
3. Ιαπωνία 1-2 (-28)
4. Φινλανδία 0-3 (-62)

GROUP  F (Οκινάουα – Ιαπωνία)

1η αγωνιστική (26/8) 2η αγωνιστική (28/8) 3η αγωνιστική (30/8)
Πράσινο Ακρωτήρι – Γεωργία 60-85 Βενεζουέλα – Πράσινο Ακρωτήρι 75-81 Γεωργία – Βενεζουέλα 70-59
Σλοβενία – Βενεζουέλα 100-85 Γεωργία – Σλοβενία 67-88 Σλοβενία – Πράσινο Ακρωτήρι 92-77

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Σλοβενία 3-0 (+51)*
2. Γεωργία 2-1 (+15)*
3. Πράσινο Ακρωτήρι 1-2 (-33)
4. Βενεζουέλα 0-3 (-32)

GROUP  G (Τζακάρτα – Ινδονησία)

1η αγωνιστική (26/8) 2η αγωνιστική (28/8) 3η αγωνιστική (30/8)
Ιράν – Βραζιλία 59-100 Ακτή Ελεφαντοστού – Ιράν 71-69 Ακτή Ελεφαντοστού – Βραζιλία 77-89
Ισπανία – Ακτή Ελεφαντοστού 94-64 Βραζιλία – Ισπανία 78-96 Ιράν – Ισπανία

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Ισπανία 3-0 (+68)*
2. Βραζιλία 2-1 (+35)*
3. Ακτή Ελεφαντοστού 1-2 (-40)
4. Ιράν 0-2 (-43)

GROUP  H (Τζακάρτα – Ινδονησία)

1η αγωνιστική (25/8) 2η αγωνιστική (27/8) 3η αγωνιστική (29/8)
Λετονία – Λίβανος 109-70 Λίβανος – Καναδάς 73-128 Λίβανος – Γαλλία 79-85
Καναδάς – Γαλλία 95-65 Γαλλία – Λετονία 86-88 Καναδάς – Λετονία 101-75

Κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Καναδάς 3-0 (+111)*
2. Λετονία 2-1 (+15)*
3. Γαλλία 1-2 (-26)
4. Λίβανος 0-3 (-103)

*Με αστερίσκο οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση

Β’ ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Στη Β’ φάση των ομίλων (31 Αυγούστου – 3 Σεπτεμβρίου) σχηματίζονται τέσσερα νέα Group, όπου οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου μεταφέρουν τα αποτελέσματά τους από την Α’ φάση. Κάθε ομάδα παίζει  δύο αγώνες απέναντι στις ομάδες που δεν έχει αντιμετωπίσει, με το πλήρες πρόγραμμα να ανακοινώνεται μετά το τέλος της Α’ φάσης των ομίλων.

Στο Group I (Μανίλα) μπαίνουν οι ομάδες των Group Α-Β, στο Group J (Μανίλα) αντίστοιχα οι ομάδες από τα Group C-D, στο Group K (Οκινάουα) οι ομάδες από τα E-F και στο Group L (Τζακάρτα) από τα G-H. Παρομοίως θα σχηματιστούν τέσσερα Group (M,N,O,P) από τις υπόλοιπες 16 αποκλεισμένες ομάδες και για τις θέσεις 17-32.

Group I (Μανίλα)

1η αγωνιστική (1/9) 2η αγωνιστική (3/9)
Σερβία – Ιταλία 76-78 11:00 Ιταλία – Πουέρτο Ρίκο
Δομινικανή Δημ. – Πουέρτο Ρίκο 97-102 15:00 Σερβία – Δομινικανή Δημ.

Η κατάταξη / Ν-Η (διαφορά) 

1. Σερβία 3-1 (+89)
2. Δομινικανή Δημ. 3-1 (+14)
3. Ιταλία 3-1 (+18)
4. Πουέρτο Ρίκο 3-1 (+11)

Group J (Μανίλα)

1η αγωνιστική (1/9) 2η αγωνιστική (3/9)
ΗΠΑ – Μαυροβούνιο 85-73 11:40 Ελλάδα – Μαυροβούνιο
Λιθουανία – Ελλάδα 92-67 15:40 ΗΠΑ – Λιθουανία

Η κατάταξη / Ν-Η (διαφορά) 

1. Λιθουανία 5-0 (+107)*
2. ΗΠΑ 4-1 (+109)*
3. Μαυροβούνιο 3-2 (+7)
4. Ελλάδα 2-3 (-27)

Group Κ (Οκινάουα)

1η αγωνιστική (1/9) 2η αγωνιστική (3/9)
Γερμανία – Γεωργία 100-73 10:30 Αυστραλία – Γεωργία
Σλοβενία – Αυστραλία 91-80 14:10 Γερμανία – Σλοβενία

Η κατάταξη / Ν-Η (διαφορά) 

1. Γερμανία 4-0 (+74)*
2. Σλοβενία 4-0 (+62)*
3. Αυστραλία 2-2 (+32)
4. Γεωργία 2-2 (-12)

Group L (Τζακάρτα)

1η αγωνιστική (1/9) 2η αγωνιστική (3/9)
Ισπανία – Λετονία 69-74 12:45 Βραζιλία – Λετονία
Καναδάς – Βραζιλία 65-69 16:30 Ισπανία – Καναδάς

Η κατάταξη / Ν-Η (διαφορά)

1. Καναδάς 3-1 (+107)
2. Ισπανία 3-1 (+63)
3. Βραζιλία 3-1 (+39)
4. Λετoνία 3-1 (+20)

*Με αστερίσκο οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης

Τα ζευγάρια που προέκυψαν μετά το πέρας της δεύετερης φάσης των ομίλων είναι τα εξής:

Ιταλία – ΗΠΑ (5/9, 15:40)

Γερμανία – Λετονία (6/9)

Λιθουανία – Σερβία (5/9, 11:45)

Καναδάς – Σλοβενία (6/9)

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Ιταλία/ΗΠΑ – Γερμανία/Λετονία (8/9)

Λιθουανία/Σερβία – Καναδάς/Σλοβενία (8/9)

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Η τελική φάση (5-10 Σεπτεμβρίου) περιλαμβάνει αγώνες νοκ-άουτ μέχρι τον μεγάλο τελικό, με όλα τα παιχνίδια να φιλοξενούνται στη Μανίλα των Φιλιππίνων και το Mall of Asia Arena (MoA Arena).

Στα προημιτελικά (5-6 Σεπτεμβρίου) θα συγκρουστούν χιαστί οι δύο πρώτες ομάδες των Group I-J και αντίστοιχα των Group K-L, με τα τζάμπολ να έχουν προγραμματιστεί σε αυτές τις δύο ημέρες στις 11:45 και 15:30 (ώρες Ελλάδας).

Οι δύο ημιτελικοί θα γίνουν στις 8 Σεπτεμβρίου στις 11:45 και 15:40 και ο μεγάλος τελικός την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου στις 15.40, ενώ ο μικρός τελικός την ίδια μέρα στις 11:30.

Ενδιάμεσα σε αυτές τις ημερομηνίες και συγκεκριμένα στις 7 και 9 Σεπτεμβρίου θα γίνουν οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.