Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Μουντομπάσκετ η εθνική ομάδα της Γαλλίας.
Ήδη αποκλεισμένοι μετά τις οδυνηρές ήττες τους κόντρα σε Καναδά και Λετονία, οι «τρικολόρ» δυσκολευτήκαν πολύ και κόντρα στον Λίβανο, επικρατώντας όμως τελικά με 85-79, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς κλασικό σέντερ (δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Γκομπέρ, Φαλ και Λεσόρ).

Ανταγωνιστικότατος ο Λίβανος, βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ και μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα, αλλά λύγισε στο φινάλε, γνωρίζοντας την τρίτη ήττα στα ισάριθμα παιχνίδια του στη διοργάνωση.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γιαμπουσέλι (18π.) και Φουρνιέ (17π.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αράκτζι (29π.).
Σαν σε… αγγαρεία οι παίκτες της Γαλλίας, έδωσαν το δικαίωμα στον Λίβανο να παρουσιαστεί άκρως ανταγωνιστικός, ενώ προηγήθηκε με 18-12 στην πρώτη περίοδο. Μάλιστα, ο Λίβανος πήρε και προβάδισμα 8 πόντων (33-25) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, πριν η ομάδα του Βενσάν Κολέ περάσει μπροστά (37-38) με πρωταγωνιστές τους Γιαμπουσέλι και Φουρνιέ.
Ισορροπημένη και η τρίτη περίοδος, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, πριν η Γαλλία… φορτσάρει στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με +9 (65-74). Ωστόσο, ο Λίβανος επέστρεψε και μείωσε σε 79-82 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, πριν ο Μπατούμ κρίνει την αναμέτρηση με ένα εύστοχο τρίποντο του, 32” πριν το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-38, 59-58, 79-85