Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ενάντια στον Προμηθέα Πατρών, όμως το τελικό 57-79 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας του. Οι πρωταθλητές ΕΣΚΑ κατέκτησαν την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο κι επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά, που τους είχαν στα φαβορί. Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Γιάννη Σιούτη ήταν οι Ανδρέας Κουστένης (24π., 10ριμπ.) και Δημήτρης Ζερβός (15π., 6 ριμπ.), ενώ ο Νεοκλής Αβδάλας σημείωσε 12 πόντους, κάνοντας καλή δουλειά στα μετόπισθεν. Επόμενος αντίπαλος στην τετράδα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων είναι η ΔΕΚ, που κέρδισε τον Ολυμπιακό 77-65 τον Ολυμπιακό κι εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στον όμιλό της.

Οι πρωταθλητές ΕΣΚΑ μπήκαν διαβασμένοι στο πρώτο ημίχρονο και με περίσσια υπομονή γύριζαν τη μπάλα στην επίθεση, παρά τη ζώνη του Προμηθέα Πατρών. Η ομάδα του Σκροπολίθα τα περίμενε όλα από τον Βασίλη Βλάσση, όμως μόνος του δεν θα έκανε πολλά πράγματα. Το τριφύλλι από τη μεριά του ήταν άστοχο στα πρώτα δέκα λεπτά, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σιούτη πήραν τον έλεγχο του αγώνα, αν και οι Πατρινοί με τρίποντο των Χωματά και Πρέκα, ισοφάρισαν το παιχνίδι. Τελικά με καλάθια των Ζερβού, Αβδάλα και Κουστένη το 30-42, σφράγισε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων.

Η τρίτη περίοδος ήταν πιθανότατα καθοριστική, αφού η περιφέρεια του Παναθηναϊκού πετούσε φωτιές και το δίδυμο Ζερβού-Κουστένη τα έκανε όλα, Βάλτε στην εξίσωση και τις άμυνες του Αβδάλα κι έτσι εξηγείται η αύξηση της διαφοράς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Προμηθέας δοκίμασε πάλι με την άμυνα ζώνης να μπερδέψει το τριφύλλι, όμως δεν κατάφερε πολλά πράγματα. Το 46-58 ύστερα από 30 λεπτά ήταν αδύνατο ν’ ανατραπεί και μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο. η διαφορά ξεπέρασε και το φράγμα των είκοσι πόντων (52-72). Τα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να κάνει το τρία στα τρία στον πρώτο όμιλο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων με σκορ 57-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-42, 46-58, 57-79