Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του στον πρώτο όμιλο του πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων, αφού προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του τουρνουά. Νίκησε με χαρακτηριστική άνεση τον Ηρακλή Κοζάνης με 40-70, έχοντας τους Αβδάλα και Κουστένη σε καλή επιθετικά μέρα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Νεοκλής Αβδάλας έδειξε ψήγματα του σπουδαίου ταλέντου του, όντας ο κορυφαίος για το τριφύλλι, χωρίς να κάνει τη διαφορά στην επίθεση. Σκόραρε δύο πόντους, πήρε εφτά ριμπάουντ και σέρβιρε τρεις τελικές πάσες. Βάλτε στην εξίσωση την καλή περιφερειακή άμυνα των πρασίνων και την αστοχία του Ηρακλή Κοζάνης και το 9-20 φάνταζε φυσιολογικό σκορ.

Η συνέχεια ήταν μονόπλευρη για τους τυπικά φιλοξενούμενους, καθώς ο Ηρακλής αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, ενώ οι πράσινοι είχαν βρει το χέρι τους από την περιφέρεια. Οι Ζερβός, Αθανασόπουλος, Κουστένης και Ντάμψης, ήταν παραγωγικοί. οι αντίπαλοί τους. δεν σκόραραν ούτε με αίτηση και η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-40.

Ο Ηρακλής Κοζάνης, μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο με τον Μητσιάνη να σημειώνει 11 πόντους, εκμεταλλευόμενος και την αστοχία του Παναθηναϊκού, οι πράσινοι όμως έκαναν πάρτι στον τομέα τον ριμπάουντ και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, καθώς κάποια στιγμή ξεκόλλησαν απ την αστοχία τους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 28-58 και επιμέρους 16-18.

Στην τέταρτη και διαδικαστική πλέον περίοδο η ομάδα του Ηρακλή Κοζάνης ξεκίνησε ξανά δυναμικά με ένα γρήγορο 5-0 το οποίο έγινε 12-6 στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν διαφορετικά πράγματα και σχήματα, καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί ουσιαστικά απ το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 6-0 για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με σκορ 40-70.

Κορυφαίος για τον Ηρακλή ήταν ο Κωνσταντίνος Μητσιάνης με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ, για τον Παναθηναϊκό ο Νίκος Αβδάλας με 6 πόντους ,18 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 12-40,28-58