Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την τρίτη θέση στο 49ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, επικρατώντας του Περιστερίου με σκορ 64-63. MVP των πρασίνων ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας που σημείωσε 29 πόντους, έχοντας και 6 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Δημήτρης Ζερβός με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την ομάδα των δυτικών προαστίων ξεχώρισε ο Γιάννης Μαραγκουδάκης με 22 πόντους και  10 τελικές πάσες.

Πολύ όμορφο ματς παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι παραγωγικές και ορεξάτες για θέαμα. Το Περιστέρι με τους Παλληκαρά, Παγώνη και Πασχάλη ήταν φωτιά έξω από την περίμετρο των 6.75, όμως ο ΠΑΟ είχε απαντήσεις από τους ΑΒδάλα και Ζερβό. Οι δυο τους κράτησαν το τριφύλλι μπροστά στο σκορ, σημειώνοντας τους 13 από τους συνολικά 19 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν τόσο καλό, καθώς η αστοχία από την περιφέρεια έκανε την εμφάνισή της, ενώ και οι άμυνες ήταν πιο ενεργές. Ο Παναθηναϊκός είδε τον Αβδάλα να βρίσκει το χέρι του από την περιφέρεια και να κάνει τη διαφορά. ενώ το Περιστέρι έπαιρνε σκορ μόνο από τον Μαραγκουδάκη. Το 33-25 νομίζω ήταν δίκαιο σκορ με βάση όσα παρακολουθήσαμε στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε την ομάδα των δυτικών προαστίων να κάνει την αντεπίθεσή της με τον Μαραγκουδάκη να φορτώνει το καλάθι του ΠΑΟ με καλάθια, ενώ στην εξίσωση του τελικού μπήκε και ο Χαβουτσάς. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν σιγήσει επιθετικά, ο Αδαμόπουλος και ο Κουστένης έδωσαν κάποιες λύσεις, όμως αυτές προήλθαν από ατομικές ενέργειες. Το 51-48 προήλθε κι από την άνοδο του Παγώνη κι έτσι περιμέναμε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όπερ κι εγένετο. Το Περιστέρι δεν έλεγε να παρατήσει την υπόθεση-νίκη, ο Παναθηναϊκός οικοδομούσε κάποιες διαφορές πέντε-έξι πόντων, όμως αδυνατούσε να κλειδώσει το ροζ φύλο αγώνα. Ο Μαραγκουδάκης είχε πάρει φωτιά στην τέταρτη περίοδο, ο Χαβουτσάς έδωσε πολλές λύσεις, ενώ ο Παναθηναϊκός έγινε μονοδιάστατος επιθετικά κι αυτό έκανε το ματς ντέρμπι. Τελικά το 64-63 έκρινε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων, αφού στο τελευταίες επιθέσεις έγιναν εκατέρωθεν λάθη, όμως το σκορ δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-25, 51-48, 64-63