Ο Ηρακλής επικράτησε (66-65) του Κολοσσού Ρόδου στο Ιβανώφειο σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και από ένα άστοχο σουτ δύο πόντων του Άρτις στην εκπνοή του αγώνα.

Έχοντας τρομερά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ο Ηρακλής πέτυχε την 3η φετινή νίκη του χάρη στην άμυνά του. Ο Κολοσσός είχε σπουδαία ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη αλλά την κλώτσησε δια χειρός Άρτις στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Ο Ηρακλής χρειάστηκε πέντε αγωνιστικά λεπτά για να… ζεστάνει τη μηχανή του, αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός Ρόδου και προηγήθηκε με 3-9. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης εξελίχθηκε σε παίκτης κλειδί των «κυανόλευκων» στην αλλαγή ρυθμού του αγώνα, τον βοήθησε σχετικά και ο Ολιβιέρ Χάνλαν και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 15-4 έως τα τέλος της πρώτης περιόδου (18-13).

Ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου δια χειρός Άντριτς (26-25, 14:30). Εκεί οι «κυανόλευκοι» είχαν εξαιρετική αντίδραση και κυρίως οι Μπόουλιν και Μουρ. Το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων έως το τέλος του ημιχρόνου έφτασε το 16-4 κι αυτή η διαφορά των 13 πόντων (42-29, 20’) ήταν και η μεγαλύτερο στο πρώτο μέρος.

Ο Θόδωρος έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με 3/3 προσπάθειες τριών πόντων και 15 πόντους, γενικώς ο Κολοσσός Ρόδου κράτησε τον Ηρακλή στους τέσσερις πόντους σε έξι αγωνιστικά λεπτά και η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (46-44, 26’). Ο Ηρακλής βασίστηκε στον Καββαδά στη διατήρηση του προβαδίσματος μέχρι το τέλος της περιόδου (54-51), ενώ ο Κολοσσός έχασε (λόγω πέντε φάουλ) τον Άντριτς ο οποίος ήταν πολύ αξιόπιστη λύση στην επίθεση.

Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου (60-55, 35’). Ο Ηρακλής διατήρησε αυτή τη μικρή διαφορά (64-58) με την είσοδο του παιχνιδιού στα τελευταία τρία λεπτά, για να ακολουθήσουν διαδοχικές κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Κολοσσός τα πήγε ελαφρώς καλύτερα και μείωσε στον πόντο (66-65, 39’) είχε μάλιστα και το δικαίωμα της τελευταίας επίθεσης αλλά ο Άρτις την πέταξε στα σκουπίδια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Γιατί ήταν λιγότερο κακός από τον Κολοσσό Ρόδου, αλλά και λόγω της κακής επιλογής από τον Άρτις στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ηρακλής δεν είχε τον μεγάλο πρωταγωνιστή, ωστόσο ο Βασίλης Καββαδάς ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Επιθετικά δεν του βγήκαν οι περισσότερες προσπάθειες αλλά αμυντικά ο Σαγκς έκανε καλή δουλειά στο μαρκάρισμα του Ζάρα στην τελευταία προσπάθεια.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μπράντον Τσίλντρες δεν μπήκε ποτέ στον ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Μουρ με εξαίρεση 3-4 αγωνιστικά λεπτά κινήθηκε στη μετριότητα. Απελπιστικά άστοχος ο Άρτις για τον Κολοσσό αλλά και μοιραίος στο τέλος

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αλλαγή στην τελευταία άμυνα του Ηρακλή όπου ο Μουρ πήγε πάνω στον Άρτις και του έκλεισε το μακρινό σουτ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής έκανε κακό παιχνίδι στην επίθεση, ενώ ο Κολοσσός υπέπεσε σε μεγάλο αριθμό λαθών.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τελευταία του αγώνα όπου ο Άρτις μάλλον δεν ήξερε τι ήθελε να κάνει και τελικώς αστόχησε σε σουτ δύο πόντων

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65