Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση για την ήττα-αποκλεισμό στο BCL από την Ρίγα, επικρατώντας εύκολα του Ιωνικού (86-70) και επέστρεψε στις νίκες στην Basket League.

Λίγες μέρες μετά το ταξίδι στη Λετονία το Περιστέρι επέστρεψε στις εντός συνόρων υποχρεώσεις του και πήρε μια εμφατική νίκη. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, κόντρα στον Ιωνικό και χωρίς να συναντήσει δυσκολίες πήρε αυτό που ήθελε, «ξεσπώντας» παράλληλα για τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του BCL.

Ο Τρε ΜακΛίν με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, έχοντας βοήθειες από τους ΠέτεγουεΪ (12Π) και Κρόκετ (11π). Από τον Ιωνικό οι 18 πόντοι του Πρίντζετ και η πολύ καλή εμφάνιση του Νίκου Χουγκάζ (13π, 8ρ) δεν αρκούσαν για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τον Ιωνικό να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, χάρη σε Τολιόπουλο και Μουσταφά (10-11, 5′). Ο Κρόκετ φώναξε παρών, αλλά ο Πρίτζετ κράτησε τους φιλοξενούμενους στη θέση του οδηγού (14-16, 7′). Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Πεδουλάκη ανέβασαν την απόδοσή τους και με ΜακΛίν και ΠέτεγουεΪ έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 6 πόντων (24-18).

Ο Χόρχε Γκουτιέρεζ έκανε αισθητή την παρουσία του και με τη βοήθεια του Ζώη Καράμπελα η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (37-23, 14′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με Πρίτντζετ και Χουγκάζ, αλλά το Περιστέρι διατήρησε τον έλεγχο με τον Γούνταρντ (42-30, 16′). Χάλοουελ, Χουγκάζ και Πρίντζετ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Ιωνικός μείωσε με τον Καράμπελα να γράφει τον επίλογο του ημιχρόνου για το 52-45.

Ο ρυθμός παρέμενε ίδιος στο παιχνίδι. Το Περιστέρι έβρισκε διαδρόμους προς το καλάθι, με Καράμπελα και ΜακΛιν, διατηρώντας τη διαφορά (59-49, 24′). Τζόουνς και Μπουρούσης έκαναν αισθητή την παρουσία τους και η διαφορά αυξήθηκε (66-54, 28′). Ο Μπουρούσης συνέχισε να σκοράρει και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +12 για τους γηπεδούχους (71-59).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για το Περιστέρι στην τέταρτη περίοδο. Γούνταρντ και Πέτεγουεϊ παρέμεναν… συνδεδεμένοι με το καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά (78-61, 33′). Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο, χάρη στην καλή άμυνα του Περιστερίου (82-68, 36′). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος, με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη, βγάζοντας αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-45, 71-59, 86-70.