Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση κόντρα στο Μεσολόγγι και υποχρέωσε τους νεοφώτιστους στην πρώτη τους ήττα στην Basket League (84-72) στην πρεμιέρα του Αργύρη Πεδουλάκη στον πάγκο της ομάδας των δυτικών προαστίων.

Η επιστροφή του Αργύρη Πεδουλάκη στα δυτικά προάστια συνδυάστηκε με νίκη. Το Περιστέρι ήθελε να αντιδράσει, έπειτα από τις ήττες κόντρα σε ΑΕΚ και Ρίγα και το κατάφερε κόντρα στο -μέχρι πρότινος- αήττητο στην Basket League Μεσολόγγι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν αυτό που ήθελαν και επέστρεψαν στο δρόμο των επιτυχιών.

Ο Μάρβιν Τζόουνς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν το σημείο αναφοράς κοντά στο καλάθι για τους νικητές, με τον Γιάννη Αθηναίου να είναι καθοριστικός (17 πόντοι με 5/5 τρίποντα, 6 ασίστ), ενώ ο Στίβεν Γκρέι πρόσθεσε 15 πόντους. Από το Μεσολόγγι οι 16 πόντοι του Γκριν και οι 15 του Φέργκιουσον δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.

Έτσι, το Περιστέρι έφτασε στο 3-1, με το πέρας των πρώτων 4 αγωνιστικών, έχοντας το ίδιο ρεκόρ με τους νεοφώτιστους, που γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στην Basket League τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Μαυροκεφαλίδης και Γκρέι έδωσαν λύσεις και παρά το ξέσπασμα του Ντεβόντε Γκριν οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 6 πόντων (22-16). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, καθώς η άμυνα του Περιστερίου ανέβασε στροφές. Ο Μάρβιν Τζόουνς μπήκε στην εξίσωση και το προβάδισμα αυξήθηκε για το 49-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Το Μεσολόγγι δεν παρέδωσε τα όπλα. Οι παίκτες του Καλαμπάκου έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, χάρη στα σουτ των Φέργκιουσον και Γκριν για το 65-57, το οποίο διαμόρφωσε ο Κέβιν Λάνγκφορντ στο τέλος της περιόδου. Η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 3 πόντους (71-68, 33′), όμως το Περιστέρι διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και με τον Αθηναίου να βάζει ένα μεγάλο σουτ «κλείδωσε» τη νίκη (81-72, 38′). Το σκηνικό δεν άλλαξε και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-35, 65-57, 84-72.