Για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΣΚΑ, ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, κερδίζοντας εύκολα τον Δούκα με σκορ 89-64. Το ντέρμπι (μόνο στα χαρτιά) κράτησε μόνο για ένα δεκάλεπτο (23-22), αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στήριγμα μέσα στη ρακέτα ( δεν αγωνίστηκε ο Βασιλαντωνάκης), ενώ όταν στέρεψαν και τα τρίποντα, τότε το τριφύλλι ξέφυγε από τον ορίζοντα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +35 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο τελευτυαίο δεκάλεπτο, χρησιμοποίησαν και τα παιδιά του 2007, που επίσης δείχνουν καλά στοιχεία.

Ο Ανδρέας Κουστένης ήταν εντυπωσιακός και με 35 πόντους ήταν ο MVP της αναμέτρησης, αφού δεν είχε αντίπαλο να τον κοιτάξει στα μάτια. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Δημήτρης Ζερβός, που έκανε double-double (17π., 12ριμπ.), ενώ σέρβιρε έξι ασίστ, κάνοντας και τέσσερα κλεψίματα. Ο Αδαμόπουλος συμπλήρωσε την τριάδα των σκόρερ με δέκα πόντους και μπόλικη βρώμικη δουλειά. Το μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Δημήτρη Αθανασόπουλου, που πρόλαβε ν’αγωνιστεί μόλις δύο λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός έχει μάθει να ζει με προβλήματα κι αυτό θα συνεχίσει να πράττει, αν και το δίδυμο Κουστένης-Ζερβός μοιάζει ανίκητο στο δρόμο για το πρωτάθλημα.