Η Ελλάδα πέρασε από την Μεγάλη Βρετανία, επικρατώντας με 95-92 στην παράταση και κάνοντας την πρώτη της νίκη στα «παράθυρα» της FIBA.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν συγκλονιστικός τελειώνοντας το παιχνίδι με 32 πόντους. Καταπληκτικοί επίσης οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Γιάννης Αθηναίου με 18 πόντους έκαστος, ενώ ο δεύτερος έβαλε το μεγάλο σουτ στο τέλος που έδωσε τη νίκη στην «γαλανόλευκη».

Η Βρετανία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με όπλο τα σουτ πήρε το προβάδισμα, με την Ελλάδα να επιστρέφει σταδιακά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-17.

Η Εθνική μας ήταν άστοχη στην επίθεση και έτσι δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά. Έτσι παρότι αμυντικά οι διεθνείς μας πήγαιναν καλά, δεν μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-37.

Η Βρετανία για ακόμα μια φορά μπήκε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα με +7, όμως ο Μπουρούσης ήταν εκεί, με την Ελλάδα να μειώνει. Ο Βασιλόπουλος ήταν παντού σε εκείνο το σημείο στην άμυνα και με τον Αθηναίου να βρίσκει λύσεις επιθετικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 54-55.

Ο Λαρεντζάκης πήρε το… όπλο του με την αρχή της περιόδου και με 10 δικούς του πόντους έφτασε την Ελλάδα στο +8, 59-67, ενώ στη συνέχεια μπήκαν και άλλοι στον… χορό, με την Εθνική να φτάνει σε διψήφια τιμή. Παρόλα αυτά στο τέλος οι διεθνείς μας έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με την Μεγάλη Βρετανία να ισοφαρίζει και να πηγαίνει το παιχνίδι στην παράταση με 83-83.

Εκεί οι Βρετανοί μπήκαν πιο δυνατά και βρέθηκαν στο +3, με την Ελλάδα να μειώνει στον πόντο. Στο τέλος η μπάλα ήταν στα χέρια των διεθνών μας, με τον Γιάννη Αθηναίου να σκοράρει ένα μεγάλο τρίποντο και να δίνει τη νίκη στην Εθνική μας. Τελικό σκορ 92-95.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 37-37, 54-55, 83-83 παρ.92-95