Λίγο έλειψε να χάσουν το ματς στο οποίο προηγούνταν από το δεύτερο δεκάλεπτο στο κλειστό της Κοζάνης οι γυναίκες της Εθνικής μας. Τελικά όμως κατάφεραν να επικρατήσουν με 61-59 τελικό σκορ.

“Καρδιοχτύπησε¨η Εθνική αλλά τελικά έκανε το 2 στα 2 απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία, με την Ελεάννα Χριστινάκη να έχει ξεχωριστή εμφάνιση για τις Ελληνίδες με 18 πόντους και ρεκόρ φορώντας το εθνόσημο. Η Λίνταμ είχε 17 πόντους και ήταν αυτή που ξεχώρισε για τις φιλοξενούμενες.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (13-13) αλλά από εκεί και πέρα οι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε το προβάδισμα. Το ματς από την αρχή ήταν ένα ντέρμπι με την “γαλανόλευκη¨να υπερτερεί στις λεπτομέρειες. Σιγά-σιγά οι γηπεδούχες κέρδιζαν έδαφος, “χτίζοντας” τη διαφορά.

Ωστόσο, με το σκορ στο 61-52, οι αντίπαλες έκαναν σερί μέχρι το τελικό 61-59, με την Σπανού να χάνει λέι απ στο τέλος. Εκεί χρειάστηκαν ψυχραιμία την οποία και έδειξαν και κατάφεραν να ‘γυρίσουν” το αποτέλεσμα. Η Μεγάλη Βρετανία αντέδρασε στο τέλος, αλλά οι παίκτριες του Κεραμιδά πανηγύρισαν την νίκη.

Επόμενος αγώνας με το Ισραήλ εκτός έδρας στις 10/02/2018.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-26, 46-39, 61-59