Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Ιταλία, ηττήθηκε με 74-70, πληρώνοντας τα λάθη της και την πολύ κακή επιθετική της λειτουργία.

Αρνητικό ήταν το ταμείο (αναφορικά με τα αποτελέσματα) για την Εθνική μας ομάδα στο τουρνουά «Ακρόπολις». Μετά την ήττα από την Σερβία ήρθε και η αποψινή ήττα από την Ιταλία με 74-70 που έβγαλε στην επιφάνεια και πάλι τα πολλά επιθετικά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Οι Ιταλοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν κατά πολύ ανώτεροι με τους Μέλι (13 π, 9ρ) και Φοντέκιο (16π) να κάνουν τη διαφορά και τον Σπίσου να πετυχαίνει τρίποντο-«μαχαιριά», ένα λεπτό πριν το τέλος με το οποίο έγινε το 70-63.

Ξεχώρισαν για την Εθνική μας οι Ρογκαβόπουλος, Μήτογλου και Παπαγιάννης, ενώ θετικά δείγματα άφησε και ο Χατζηδάκης.

Κακό ξεκίνημα, το γύρισαν οι αλλαγές

Με τον Δημήτρη Ιτούδη να αλλάζει την πεντάδα της ομάδας του, σε σχέση με τον αγώνα με τη Σερβία (θέλοντας παράλληλα να δοκιμάσει πρόσωπα και να δώσει ευκαιρίες), η Εθνική δε μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του αγώνα. Αντίθετα η Ιταλία το εκμεταλλεύτηκε προσπάθησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και λίγο μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ποτσέκο πήρε προβάδισμα 6 πόντων, 14-8.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές περνώντας στο παρκέ Μήτογλου, Παπαπέτρου, Μωραΐτη και Λαρεντζάκη (διατηρώντας μόνο τον Θανάση Αντετοκούνμπο) και η Εθνική ξεκίνησε να βρίσκει λύσεις. Με την απειλή από μακριά του Παπαπέτρου, τη δημιουργία του Θανάση αλλά και τις πολλές λύσεις του Μήτογλου μέσα στη ρακέτα. Η Εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει σε 16-16, αλλά το δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Ρίτσι για το 19-16.

Σόου από Μέλι και Φοντέκιο, με «βόμβα» Ουόκαπ μείωσε η Εθνική

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μας φανέρωσε όλες τις επιθετικές της αδυναμίες. Με πολύ κακή κυκλοφορία της μπάλας, λάθος επιθετικές επιλογές, κακό διάβασμα και μεγάλη αστοχία έδωσε το δικαίωμα στους Ιταλούς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Πως; Μα κάνοντας καλά ότι δεν έκανε η Εθνική. Οι παίκτες του Ποτσέκο πήραν τα ριμπάουντ, έτρεξαν το γήπεδο και εκμεταλλεύτηκαν όλα τα miss match. Με τους Μέλι (11 π, 4ρ, 2 ασίστ) και Φοντέκιο (10 π στο ημίχρονο)να κάνουν ότι θέλουν οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 30-20. Η Ελλάδα όμως με μεγάλες φάσεις από Τσαλμπούτη, Παπανικολάου και Ουόκαπ μάζεψε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ με 4 πόντους, 35-31, έπειτα από τρίποντο «βόμβα» του Τόμας Ουόκαπ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική έδειξε να μπαίνει φουριόζα και με καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη μείωσε ακόμα περισσότερο, 35-33. Ο Έλληνας σέντερ προσπάθησε να πάρει φάσεις πάνω του αλλά η άμυνα της Ιταλίας ήταν εξαιρετική. Και δεν ήταν μόνο η άμυνα, ήταν και η επίθεση. Με κυκλοφορία μπάλας για σεμινάριο οι παίκτες του Ποτσέκο έβρισκαν εύκολα καλάθια και το πεντάλεπτο με ηγέτη τον Φοντέκιο «έτρεξαν» σερί 12-6 και πήραν εκ νέου προβάδισμα 10 πόντων, 47-37. Και μέσα σε όλα προσθέστε και την εξαιρετική ευστοχία των Ιταλών έξω από τα 6,75 (4/8 στο τρίτο δεκάλεπτο) και θα γίνει πλήρως αντιληπτό γιατί οι παίκτες του Ποτσέκο ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 57-46.

Η Εθνική το γύρισε και αυτό, ο Σπίσου το… τελείωσε

Και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Ιταλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο, 60-46, αλλά η είσοδος του Ρογκαβόπουλου στο παρκέ έδωσε στην Εθνική επιθετικές λύσεις και άλλον.. αέρα, με τον Έλληνα παίκτη με προσωπικό σερί 6-0 να μειώνει σε 62-52. Ο Ρογκαβόπουλος έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν, ο Ιτούδης βρήκε λύσεις και από τον Χατζηδάκη μέσα στο καλάθι και με τον Έλληνα σέντερ να βρίσκει και πόντους στον αιφνιδιασμό η Εθνική μείωσε σε 67-61, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Εθνική μείωσε ακόμα περισσότερο, 67-63, αλλά ο Σπίσου με τρίποντο από το… πουθενά έκανε το 70-63 (ένα λεπτό πριν το τέλος) και ουσιαστικά έριξε τίτλους τέλους. Ο Ουόκαπ στα 25 δεύτερα μείωσε σε 71-67 και δύο δεύτερα πριν τη λήξη ο Παπανικολάου με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 72-70, με τον Ποτσέκο να παίρνει τάιμ άουτ και τον Σπίσου να υπογράφει την νίκη της ομάδας του.

Τα Δεκάλεπτα: 19-16, 35-31, 57-46, 74-70