Η Ελλάδα έκανε το καθήκον της και κέρδισε την Τουρκία με 84-70 στη δεύτερη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης οι Γ. Αντετοκούνμπο (16π.) και Νικ Καλάθης (11π.). Για τους φιλοξενούμενους εκπληκτικός ήταν ο Φουρκάν Κορκμάζ με 25 πόντους. Αύριο βράδυ τελευταίο τεστ επί ελληνικού εδάφους, θα είναι με την πανίσχυρη Σερβία στις 20:30.

Η εθνική μας ομάδα μπήκε πολύ δυντά και στο δεύτερο παιχνίδι του Ακρόπολις, με τον συνήθη ύποπτο Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει τη διαφορά με γρήγορους εφτά πόντους. Οι Τούρκοι δεν είχαν προσαρμοστεί πάνω του κι αυτό το πλήρωσαν. Στην επίθεση όμως δεν ήταν κακοί με τους Κορκμάζ και Οσμάν να κάνουν τη διαφορά στην επίθεση. Το 24-17 άλλωστε έλεγε πως το ματς ήταν άκρως ανταγωνιστικό, ενώ το ίδιο συνέβη και στη δεύτερη περίοδο.

Η εθνική μας με τον Κόνιαρη στην οργάνωση, έγινε κάπως στατική στην επίθεση κι αυτό της κόστισε. Ο νεαρός γκαρντ δεν είναι πολύ παιγμένος στο υψηλό επίπεδο κι αυτό ο Σαρίτσα το εκμεταλλεύτηκε βάζοντας πάνω του, τον Μπαλμπάι. Η Τουρκία έγινε πιο physical στο παιχνίδι της, η Ελλάφα αυτό δεν το περίμενε και το 42-37 του ημιχρόνου ήταν ενδεικτικό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί το τρίτο δεκάλεπτο, διαβασμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η εθνική μας ήταν στατικοί στην επίθεση και όλα τα περίμεναν από τους Αντετοκούνμπο και Καλάθη. Οι Τούρκοι με τον Κορκμάζ να τα στάζει από παντού και τον Ιλιασόβα να παίρνει πρωτοβουλίες, έκλεισαν την περίοδο στο μείον έξι (63-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιώργος Πρίντεζης, θύμισε σε όλους μας, πως είναι από τα κορυφαία τεσσάρια της Ευρώπης. Με πόντους και ασίστ ξεσήωσε το κοινό και ξεκόλλησε την Ελλάδα στην επίθεση. Μαζί του ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια και isolation και κάπως έτσι η γαλανόλευκη πήρε τη νίκη με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-37, 63-57, 84-70