Η Ελλάδα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στον αγώνα με την Λετονία και πλέον ο αγώνας με το Βέλγιο τη Δευτέρα το βράδυ, αποκτά χαρακτήρα τελικού για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023. Η Λετονία απέδρασε από τα Δύο Αοράκια με σκορ 60-80, χάρη στους πολύπειρους Γιάνις Τίμα (17π.), Γιάνις Στρέλνιεκς (19π.) και Ντάιρις Μπέρτανς (15π.), ενώ για τους γηπεδούχους οι Γόντικας και Γκίκας πέτυχαν από έντεκα πόντους έκαστος.. Η Εθνική μας ομάδας τα έσπασε από το τρίποντο (6/27) και δίκαια ηττήθηκε από ένα συγκρότημα καλύτερα προετοιμασμένο για την σημερινή αναμέτρηση.

Η γαλανόλευκη δεν μπήκε πολύ ζεστή στην αναμέτρηση, αφού ήταν φανερό το γεγονός, πως δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, ενώ οι Λετονοί έμοιαζαν πιο δεμένοι μεταξύ τους. Ο Μπάνκι είδε τους Μπέρτανς και Στρέλνιεκς να είναι παραγωγικοί, να διαβάζουν τα πάντα, ενώ οι διεθνείς μας είχαν το «πρέπει» της νίκης κι αυτό τους βάραινε. Ο Τσαλμπούρης και ο Ρογκαβόπουλος έδωσαν μια νότα αισιοδοξίας και το 13-16, ήταν μία καλή διαφορά.

Ο Γιάνις Τίμα πόσταρε πολλές τους αντιπάλους του στη δεύτερη περίοδο κι αυτό έκανε δύσκολη τη ζωή της Ελλάδος. Ο Ιτούδης έβλεπε τους παίκτες του να παίζουν καλή άμυνα, ενώ επιθετικά τα άστοχα τρίποντα, άρχισαν να βαραίνουν τις πλάτες των διεθνών μας. Μόνο ο Νίκος Γκίκας ευστόχησε σε δύο σουτ, όμως μόνος του, ήταν αδύνατο να κάνει πολλά πράγματα. Η Ελλάδα σκόραρε μόνο μέσα από το ζωγραφιστό, ο Στρέλνιεκς με buzzer beater ημιχρόνου, μας έκοψε τα πόδια και το 28-36, ήταν μάλλον φυσιολογικό.

Η Λετονία μας σκότωσε με τα τρίποντά της στις αρχές της τρίτης περιόδου, αφού οι Στρέλνιεκς, Μπέρτανς και Τίμα ήταν δολοφονικοί. Η Ελλάδα προσπαθούσε να κυνηγήσει στην άμυνα, όμως όσο δεν έβρισκε ρυθμό στην επίθεση το άγχος και η πίεση μεγάλωναν. Οι Λετονοί ένιωθαν πολύ άνετα στο παρκέ, η Ελλάδα συνέχισε να αστοχεί και η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε. Ο Τίμα ευστόχησε σε δύο μεγάλα σουτ, το 43-61 έκανε τα Δυο Αοράκια να σωπάσουν, όμως το ματς είχε ακόμα ψωμί. Ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού το μείον δεκαοχτώ (45-63), ήταν δύσκολο ν’ ανατραπεί, όμως στο μπάσκετ όλα γίνονται.

Η Ελλάδα προσπάθησε για μία επική ανατροπή, όμως ήταν φανερό στο παρκέ, πως ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Η Λετονία χωρίς να πιεστεί σε μεγάλο βαθμό, διατηρούσε την υπέρ της διαφορά (50-70) και το παιχνίδι είχε ήδη λήξει. Οι δύο ομάδες ήδη σκέφτονταν την επόμενη αναμέτρηση, με την Λετονία να παίρνει την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, χάρη στο διπλό επί της Ελλάδας με σκορ 60-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80