O Γιάννης Αθηναίου (21π.) με μεγάλα σουτ σε κανονική διάρκεια και παράταση, έσωσε την παρτίδα για την εθνική ομάδα, που κέρδισε τη Βουλγαρία με 78-84, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Eurobasket 2022. Η Ελλάδα έπαιξε με τη φωτιά, όμως δεν κάηκε κι έτσι θα κάνει χαρούμενα Χριστούγεννα, όντας σ’ακόμη μία τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης. Ειδική μνεία πρέπει να κάνουμε στους Βασίλη Καββαδά (14π., 4 ριμπ.) και Βαγγέλη Μαργαρίτη (7π., 11 ριμπ.), που έπαιξαν για τους παίκτες, που δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Η εικόνα της εθνικής μας ομάδα ήταν ως επί το πλείστον κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο. Ειλικρινά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, αγωνίζονταν λές κι έπιζαν φιλικό αγώνα. Αντίθετα οι Βούλγαροι, έδειχναν ορεξάτοι, γεμάτοι ενέργεια και κυρίως άκουγαν τις εντολές του κόουτς Σβέτκοφ. Υπήρχαν αποστάσεις στην επίθεσή τους, αλληλοκαλύψεις στα μετόπισθεν και ο Κοστόφ ήταν ο ηγέτης των τυπικά γηπεδούχων. Το 41-31, νομίζω κολάκευε τη γαλανόλευκη, που αν δεν βελτιωθεί στο δεύτερο εικοσάλεπτο, τότε η ήττα είναι δεδομένη.

Η αναμέτρηση ήταν επιεικώς απαράδεκτη, αφού οι δύο ομάδες, δεν έβαζαν “γκολ” με τίποτα. Ευτυχώς η εθνικής μας μ’ατομικές ενέργειες των Κατσίβελη και Καββαδά, μείωσε τη διαφορά κι αυτό άγχωσε σε τεράστιο βαθμό τους Βούλγαρους. Η άμυνά της εθνικής είχε βελτιωθεί, το μομέντουμ ήταν γαλανόλευκο και το 41-42, ήταν ενδεικτικό. Το 17-0 της Ελλάδας ήταν εξαιρετικό, όμως ο Μποστ είχε απαντήσεις και μ’ενα δικό του 5-0 σερί, το 46-42, ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι. Οι αλλαγές του Σκουρτόπουλου δεν βοήθησαν, όμως τουλάχιστον το 52-46 με καλάθι του Αθηναίου, άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας για την εθνική μας.

Η Ελλάδα με τον Αθηναίου να ευστοχεί σε δύσκολα σουτ, ήταν κοντά στο σκορ, όμως όσο δεν περνούσε μπροστά, τα πράγματα νομοτελειακά θα δυσκόλευαν. Tα τρίποντα έβρισκαν συνέχεια σίδερο και μόνο ο Βασίλης Καββαδάς έκανε το χρέος του απέναντι στους αντιπάλους του. Εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα, αφού η Βουλγαρία κέρδιζε με 68-60 δύο λεπτά πριν το τέλος, οι Αθηναίου και Κατσίβελης, σημείωσαν πολύ κρίσιμους πόντους, ο Μποστ αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η εθνική μας πέρασε επιτέλους μπροστά με τρεις πόντους (71-74), όμως οι Πέτκοφ είχε την απάντηση. Γενικότερα οι δύο αντίπαλοι απελευθερώθηκαν, όμως όσο η διαφορά ήταν μικρή, δεν επιτρεπόταν εφησυχασμός. Ευτυχώς η πιο έμπειρη εθνική, έβαλε τα πράγματα στη θέση τους κι αυτό οδήγησε σε μία νίκη (78-84), που μας εξασφαλίζει την πρόκριση στο Eurobasket 2022, όμως τα προβλήματα είναι αρκετά και δεν πρέπει να τα κρύψουμε κάτω από το χαλί της σημερινής νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71, 78-84