Η Εθνική ομάδα μπάσκετ Γυναικών, έκανε το ντεμπούτο της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Τενερίφης κόντρα στον Καναδά και ηττήθηκε με 50-81.

Για τον Καναδά τέσσερις παίκτριες άγγιξαν τα διψήφια, με την Κιμ Γκαουσέρ να ξεχωρίζει με 16 πόντους. Για την Εθνική μας, κορυφαία απόδοση είχε η Εβίνα Μάλτση που ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους.

Ο Καναδάς έκανε πολύ επιθετικό παιχνίδι από την έναρξη του αγώνα και παρά τις προσπάθειες της Μάλτση, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά. Η κορυφαία Ελληνίδα, μείωσε σε 5-9 όμως η Νερς ήταν ασταμάτητη και οδήγησε γρήγορα τον Καναδά στο +10 (5-15). Η Εθνική μας έμοιαζε αρκετά μουδιασμένη και δύσκολα έβγαζε άμυνες κόντρα στις Καναδέζες.

Έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Ελλάδα προσπαθούσε μάταια με μεγάλα σουτ να σκοράρει (4/15 τρίποντα). Αντίθετα οι αντίπαλές τους, έβρισκαν το καλάθι με όποιον τρόπο μπορούσαν και πίεζαν σημαντικά. Έτσι το +26 που βρέθηκε ο Καναδάς (25-51) ήταν σχεδόν φυσική απόρροια στο ματς.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο στο Santiago Martin Arena, με τη “γαλανόλευκη” έβλεπε ολοένα τη διαφορά απλά να μεγαλώνει. Μπορεί οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά να προσπάθησαν και με ωραίες συνεργασίες να πέτυχαν μερικά καλάθια, δεν ήταν όμως αρκετά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το πάλεψε μέχρι τέλους, όμως το τελικό ήταν αναπόφευκτο.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 25-51, 38-66, 50-81