Η Ελλάδα μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή της, όμως την έκανε τη δουλειά της. Νίκησε εκτός έδρας την Εσθανια με 56-78 και με το 6/6, προκρίθηκε αήττητη στον επόμενο γύρο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κορυφαίοι για την “γαλανόλευκη” ήταν οι Θανάσης Αντετοκούνμπο (18π.), Δημήτρης Κατσίβελης (13π.), και Κωνσταντίνος Μήτογλου (18π.).

Η εθνική μας ομάδα έδειξε δύο πρόσωπα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο πρώτο μισό η Ελλάδα χτύπησε τους Εσθονούς στη ρακέτα με τους Μπουρούση και Μαργαρίτη. Στη συνέχεια αυτό το σχέδιο εγκαταλείφθηκε άνευ λόγου και αιτίας κι έτσι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την περίοδο, πίσω στο σκορ με 13-14.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η Ελλάδα μπήκε πιο διαβασμένη στο παρκέ και με τους Κατσίβελη, Μήτογλου να κάνουν θραύση σε εάμυνα κι επίθεση η διαφορά πήγε στο +9 (20-29). Η Εσθονία με τους Ρέιστι και Κίτσινγκ, προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ κι εν πολλοίς τ κατάφερε, αφού το ημίχρονο τη βρήκε στο -8. Το ματς δεν είχε τελειώσει και η Ελλάδα, οφειλε να δείξει καλύτερο πρόσωπο.

Όπερ κι εγένετο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να μην ανέβασε ταχύτητα, όμως έβρισκε τον τρόπο να κρατάει αποστάσεις από την αντίπαλό της. Ο Κατσίβελης ήταν εξαιρετικός, ο Αντετοκούνμπο όποτε χρειαζόταν κατέβαζε τον γενικό. Μάλιστα με τρίποντο του Βασιλόπουλου το 45-54, έδειχνε πως η 6η συνεχόμενη νίκη θα ερχόταν εύκολα ή δύσκολα. Το θεάμα του ματς ήταν μέτριο, όμως αυτό που θα μετρούσε θα ήταν το θετικό αποτέλεσμα. Το 48-56 του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν διαφορά ασφαλείας, γι’αυτό η Ελλάδα όφειλε να παραμείνει σοβαρή.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με προσωπικές ενέργειες τελείωσε την υπόθεση-νίκη, κάνοντας το 50-62. Οι Εσθονοί δεν είχαν άλλες αντοχές και μοιραία δεν μπόρεσαν να μειώσουν το σκορ. Ο φόργουρντ του Παναθηναϊκού ήταν πραγματικά απροσπέλαστος κι ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το τελικό 56-78. Αήττητη η Ελλάδα πέρασε στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 27-35, 48-56, 56-78