Η Ελλάδα στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις, επικράτησε της Ιταλίας με 83-63, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει χαλαρά 18 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Καλάθης (11π., 6ασ.). Μοναδικό ψεγάδι της βραδιάς ο τραυματισμός του Κώστα Σλούκα.

Στο πρώτο πενάλεπτο της αναμέτρησης ο Giannis έκανε πλάκα στους αντιπάλους του, σημειώνοντας εννέα πόντους. Ο Τζεφ Μπρουκς δεν ήταν δυνατόν να τον σταματήσει και το 14-4, φάνταζε φυσιολογικό σκορ. Οι Ιταλοί φαίνεται πως δεν είχαν πολλή όρεξη για άμυνα κι αυτό αποδείχτηκε από το 27-13 της πρώτης περίοδου. Πλουραλισμός στην επίθεση και πολλή διάθεση την άμυνα έδειξαν οι Έλληνες διεθνείς, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να είναι ευχαριστημένος από την εικόνα των παικτών του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ελαφρώς χειρότερο από το πρώτο, όμως και πάλι η Ελλάδα έδειχνε ανώτερη, παρά την απουσία του Σλούκα (χτύπησε στο γόνατο). Ο Σακέτι χωρίς Γκαλινάρι και Ντατόμε δεν είχε λύσεις επιθετικά και οι 28 πόντοι ήταν πολύ φτωχός απολογισμός. Βέβαια και η Εθνική μας δεν ήταν πολύ παραγωγική από το τρίποντο με 3/13 τρίποντα, όμως με 49 πόντους, δεν την κακίζει κανείς.

Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να γράψει κανείς, για το δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έκαναν συντήρησ δυνάμεων στο υπόλοιπο του ματς. Η Ελλάδα είδε τον Καλάθη να είναι ζεστός από το τρίποντο, ενώ ο Αντετοκούνμπο όποτε ήθελε κάρφωνε τους αντιπάλους τους. Στην αντίπερα όχθη η Ιταλία με τις πολλές απουσίες, προσπάθησε με τους Χάκετ και Μπελινέλι, όμως δεν κατάφερε και πολλά πράγματα.

Το τελικό 83-63 μάλλον αδικεί την Ελλάδα, η οποία νομίζουμε έπρεπε να κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά. Δεν έχει σημασία μιλάμε για φιλικά παιχνίδια. Το επόμενο ραντεβού της γαλανόλευκης είναι αύριο το βράδυ (20:30) μ’αντίπαλο την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 49-28, 65-47, 83-63