Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος προκρίθηκε η Εθνική Σερβίας, η οποία επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στον προημιτελικό αγώνα κόντρα στην Ιταλία και επικράτησε εύκολα με 83-67 στο «Σινάν Ερντέμ» το βράδυ της Τετάρτης (13/09).

Με τον εξαιρετικό Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να σημειώνει 22 πόντους και να μαζεύει 6 ριμπάουντ, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε από το δεύτερο δεκάλεπτο τον έλεγχο του παιχνιδιού κόντρα στους Ιταλούς και πανηγύρισε στο τέλος το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Ιταλοί άντεξαν μόλις ένα δεκάλεπτο απέναντι στους «πλάβι». Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μάλιστα οι «ατζούρι» αιφνιδίασαν τους Ρώσους και πήραν το προβάδισμα (5-0, 16-12). Ωστόσο, οι Σέρβοι έκαναν «ζημιά» από το ζωγραφιστό με τους Μαριάνοβιτς και Κούζμιτς και πήραν τα ηνία του ματς, κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (33-44).

Το προβάδισμα της Σερβίας έφτασε μέχρι το +15 (37-52) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν οι παίκτες του Μεσίνα ανέβασαν… στροφές και μείωσαν σε 46-54. Οι Ιταλοί όμως δεν έπειθαν πως μπορούν να κάνουν την ανατροπή, με τους Μπογκντάνοβιτς και Μάτσβαν να καθοδηγούν με ασφάλεια την ομάδα τους στη νίκη και στην πρόκριση στις «4» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Δεκάλεπτα: 18-17, 44-33, 59-48, 83-67