Η Τσεχία δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος κόντρα στη θεωρητικά πιο αδύναμη αγωνιστικά Ρουμανία ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό και οι Τσέχοι επικράτησαν με 68-83. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Βόιτεχ Χρούμπαν έχοντας 25 πόντους με 7/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές. Νταμπλ-νταμπλ για τον Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ρόνεν Γκινζμπουργκ πήρε τα ηνία του αγώνα από νωρίς δείχνοντας πως θα εξελιχθεί το παιχνίδι και ως τα μέσα της περιόδου είχε διαφορά +5 (9-14), ωστόσο η Ρουμανία ξεκίνησε την αντεπίθεση της και πήρε το προβάδισμα με 17-15 κάνοντας ένα επιμέρους σερί 6-1 δείχνοντας ιδιαίτερα μαχητική διάθεση. Μολντοβεάνου και Πάλισιουτς σημείωσαν από 8 πόντους με 4/4 τρίποντα η Ρουμανία στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε υπέρ της με 22-21.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ καθ΄όλη τη διάρκεια του. Ο Τόμας Σατοράνσκι έδωσε το προβάδισμα στην Τσεχία με 30-31 με εύστοχο τρίποντο έχοντας (2/2 τρίποντα), φτάνοντας τους 10 πόντους στο παιχνίδι. Το καλό ποσοστό των Ρουμάνων στο περιφερειακό σουτ, (7/13 τρίποντα) ωστόσο, διατηρούσε την ομάδα του Μαρσέλ Τέντερ κοντά στο σκορ. Το πρώτο μέρος έληξε με τη Τσεχία να έχει το προβάδισμα με 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τσεχία ανέβασε την απόδοση της και με ένα επιμέρους σερί 10-0, έφτασε στο +12 (38-50) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η σφιχτή άμυνα των Τσέχων δεν άφησε τη Ρουμανία να σκοράρει έως τα μισά της περιόδου! Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα πόντο από ελεύθερη βολή του Μολντοβεάνου πριν προσθέσουν ακόμη 8, για το 20-9 επιμέρους σκορ των Τσέχων, το οποίο τους έδωσε σαφές προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 47-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τσεχία δεν είχε καμία διάθεση να σταματήσει τον ρυθμό της και διεύρυνε τη διαφορά στο 57-78 φτάνοντας στο +21. Η Ρουμανία προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο ήταν πια αργά. Η Τσεχία πήρε τη νίκη αρκετά εύκολα με 68-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-40, 47-60, 68-83.