Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Ισπανία επικράτησε αρκετά εύκολα της Τσεχίας, με 56-93.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς, ο Πάου Γκασόλ με 26 πόντους έχοντας 8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/7 ελεύθερες βολές και 8 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η παντοδυναμία της Ισπανίας ήταν ξεκάθαρη. Στα μισά της περιόδου, οι «φούριας ρόχας» ήταν στο +10 (9-19) και είχε το 100% στην επίθεση με 7/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 9/9 ελεύθερες βολές με κύριο εκφραστή της, τον απόλυτα εύστοχο Ρίκι Ρούμπιο ο οποίος είχε 14 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 ελεύθερες βολές και μοίρασε 3 ασίστ. Η διαφορά αυξήθηκε καθώς η Τσεχία δεν μπορούσε να περιορίσει τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο και έτσι φτάσαμε στο +19 για το 14-33, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Το… πάρτι για την Ισπανία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς η διαφορά αυξήθηκε ακόμη και στο +31 (18-49)! Η άμυνα των Ισπανών δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Τσέχους, ενώ στην επίθεση οι «φούριας ρόχας» δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Το επιμέρους σκορ 9-23 υπέρ τους, το αποδεικνύει περίτρανα. Ο Πάου Γκασόλ είχε 22 πόντους στο παιχνίδι, όντας ο πρώτος σκόρερ για την Ισπανία και το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με 23-56(!) δείχνοντας πως το ματς είχε τελειώσει ουσιαστικά από το πρώτο μέρος!

Χωρίς να θέλει να σταματήσει το ρυθμό της, μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ισπανία, καθώς όχι μόνο διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας που είχε, αλλά σταδιακά την αύξησε κόντρα στην ανήμπορη να αμυνθεί, Τσεχία. Η ομάδα του Σκαριόλο έφτασε ξεκούραστα στο +39 για το double score 38-76, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου!

Έπρεπε να φτάσουμε στο τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσει παίκτης της Τσεχίας σε διψήφιο αριθμό πόντων κάτι που κατάφερε ο Μαρτίν Κριζ έχοντας 11 πόντους. Το αποτέλεσμα ουσιαστικά είχε κριθεί από το πρώτο μέρος και η Ισπανία με συντήρηση δυνάμεων, τελείωσε το ματς διπλασιάζοντας τις νίκες της στο Eurobasket με 56-93.

Τα δεκάλεπτα: 14-33, 23-56, 38-76, 56-93