Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Σλοβενία, γνωρίζοντας την ήττα με 78-72 και πλέον στα παιχνίδια με Φινλανδία και Πολωνία, θέλει δύο νίκες, για να προκριθεί σίγουρα στον γύρο των “16”. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (3/6 διπ., 2/5 τριπ., 6/7 βολ. 6 ασ.), ενώ θετικοί ήταν οι Πρίντεζης (10π., 10ριμπ.) και Παπαγιάννης (10π.). Για τους Σλοβενούς οι Λούκα Ντόντσιτς με 22 πόντους (4/5 διπ., 3/7 τριπ., 5/6 βολ., 5 ριμπ.) και Γκόραν Ντράγκιτς με 20 (7/14 διπ., 0/2 τριπ., 6/9 βολ., 4 ριμπ., 4 ασ.) ήταν οι άνθρωποι που “σκότωσαν” την Ελλάδα, κρατώντας την ομάδα τους στην κορυφή του τρίτου ομίλου με ρεκόρ 3-0.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα του αγώνα για την Σλοβενία, η οποία προηγήθηκε 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά του ματς, όμως η Ελλάδα δεν πτοήθηκε και μ’ένα δικό της σερί 4-0, έφερε τη διαφορά στο καλάθι. Δυστυχώς ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε βρει ρυθμό από νωρίς, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Ντόντσιτς, που με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε τη διαφορά στο +7 για την ομάδα του (15-8). Η ελληνική ομάδα δεν ήταν κακή αμυντικά, όμως έχανε με μεγάλη ευκολία τ’αμυντικά ριμπάουντ. Ο Πρίντεζης πήρε μερικές φάσεις πάνω του κι αυτό βοήθησε την γαλανόλευκη ν’ανακάμψει. Δυστυχώς οι Πρέπελιτς και Ντόντσιτς είχαν βρει το χέρι τους από την περιφέρεια και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά υπέρ της Σλοβενίας να είναι στο +10 (23-13).

Η Σλοβενία χτύπαγε συνέχεια στο πικ εν ρολ την εθνική μας, όμως δύο καλές άμυνες του Μάντζαρη οδήγησαν σε ισάριθμα καλάθια και η διαφορά μειώθηκε στους εννέα πόντους (26-17). Ο Νίκος Παππάς φάνηκε να ξυπνάει και με δύο προσωπικά καλάθια, έδειξε πως είναι σε θέση να βοηθήσει επιθετικά. Ξαναλέμε όμως πως τα ριμπάουντ, ήταν η αχίλλειος πτέρνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αφού οι Σλοβένοι είχαν 12 παραπάνω κατοχές. Το μομέντουμ του αγώνα φαινόταν στα τελευταία λεπτά να έχει γαλανόλευκο χρώμα και το 32-28, προμήνυε πως θα βλέπαμε ένα ντέρμπι. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με την εθνική μας να είναι πίσω με 35-30, όμως να δείχνει πως έχει τη δυνατότητα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Το σύνολο του Κώστα Μίσσα μπήκε πολύ συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και με 9-0 σερί, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 35-39. Ο Ράντολφ με γκολ-φάουλ έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, όμως αυτό δεν πτόησε τους Έλληνες διεθνείς. Ο Κώστας Σλούκας ήταν πραγματικός μαέστρος, καθώς μοίραζε εξαιρετικά τη μπάλα, ενώ ευστόχησε και σ’ένα μεγάλο τρίποντο, διαμορφώνοντας το 41-47. Ο Ντράγκιτς προσπάθησε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, όμως η ελληνική άμυνα τον είχε αποσυντονίσει, βγάζοντας εκτός κλίματος παιχνιδιού. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με την Ελλάδα να είναι στο +6 (52-58) και ν’αποδεικνύει στην πράξη πως όταν είναι σταθερή στα μετόπισθεν, τότε αυτόματα γίνεται περισσότερο παραγωγική στην επίθεση.

Στα τελευταία δέκα λεπτά δεν παρακολουθήσαμε καλό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες ν’αναλώνονται σε “σκοτωμένα” σουτ. Αυτό βοήθησε την Σλοβενία, η οποία με τον Πρέπελιτς μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (60-62). Το ματς θα κρινόταν στις μικρές λεπτομέρειες κι εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι φαίνονταν πιο έτοιμοι, πιο ψύχραιμοι στις αποφάσεις τους. Ο Ντόντσιτς παρά τα 18 του χρόνια έδειξε ηγετικές τάσεις, απόντος του Ντράγκιτς, που ήταν στον πάγκο με τέσσερα φάουλ. Ο σταρ των Miami Heat μπήκε στο παρκέ δύο λεπτά πριν το τέλος και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην Σλοβενία, αφού διαμόρφωσε το 75-70. Ο Σλούκας με δίποντο έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως η εθνική μας γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72