Την υπεράσπιση του τίτλου της συνεχίζει η Ισπανία, η οποία μπορεί για 30 λεπτά να ζορίστηκε από την γηπεδούχο Τουρκία, αλλά τελικά στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να κάμψει την σθεναρή αντίσταση της και να επικρατήσει 73-56, περνώντας έτσι στην φάση των “8” του Ευρωμπάσκετ. Η σκληρή άμυνα της ομάδας του Ουφούκ Σαρίτσα, την κράτησε μέσα στο παιχνίδι, όμως η αστοχία της στην επίθεση και κυρίως, πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (είχε 3/20 τρίποντα), δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Οι Τούρκοι, εμπόδισαν τους Ισπανούς να τροφοδοτήσουν τον Πάου (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα) και τον Μαρκ Γκασόλ (10 πόντοι), που συνολικά πήραν μόλις 15 προσπάθειες και έτσι, μπλόκαραν την επίθεση τους. Μπορεί να έχαναν 26-14, όμως ο Φουρκάν Κορκμάζ (20 πόντοι), σκόραρε τους 10 από τους 15 πόντους τους, στο δεύτερο δεκάλεπτο και τους βοήθησε να μειώσουν 29-25.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο, έβαλαν ορισμένα δύσκολα σουτ και έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (33-25). Στην τρίτη περίοδο, τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο. Η Τουρκία, ήταν ακόμα καλύτερη αμυντικά, έγινε πραγματικά απειλητική, μείωσε αρχικά 42-37 και λίγο μετά, έκανε το 46-39, 46-43. Το τρίποντο όμως, που πέτυχε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (11 πόντοι, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), ακριβώς με την λήξη του δεκαλέπτου, άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα.

Εφόσον οι Τούρκοι, με εξαίρεση τον Κορκμάζ και τον Μελίχ Μαχμούτογλου (10 πόντοι), δεν βρήκαν άλλες επιθετικές λύσεις, σταδιακά άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκορ. Οι Ισπανοί πάλι, απέκτησαν υπομονή στην επίθεση και από ένα σημείο και μετά, έβρισκαν συνεχώς την πιο σωστή επιλογή. Αυτή ήταν ο Ρίκι Ρούμπιο (15 πόντοι, 3/6 τρίποντα). Προκειμένου η μπάλα, να μην πάει στους αδερφούς Γκασόλ, η Τουρκία, του έδωσε ελεύθερα σουτ και το πλήρωσε ακριβά. Από δικό του καλάθι, το σκορ έγινε 54-45 και στη συνέχεια με τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (64-52).

Κάπου εκεί, οι οικοδεσπότες κατάλαβαν, πως δεν μπορούν να κοντράρουν άλλο την Ισπανία, η οποία στα τελευταία λεπτά, έκανε εύκολη τη ζωή της και πήρε την πρόκριση, δίνοντας ραντεβού με την Γερμανία, που θα είναι η αντίπαλος της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 33-25, 49-43, 73-56