Η Σλοβενία δείχνει ικανή να κάνει την υπέρβαση σ’αυτό το Eurobasket κι αυτό το απέδειξε και με την νίκη-πρόκριση στην οχτάδα του θεσμού, κόντρα στην αδύναμη Ουκρανία με 79-55. Καταπληκτικός ήταν ο ταλαντούχος Λούκα Ντόντσιτς με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Άντονι Ράντολφ φάνηκε να ξυπνάει από τον αγωνιστικό του λήθαργο, σημειώνοντας 21 πόντους. Για τους Ουκρανούς αυτός που προσπάθησε ήταν ο Μακσίμ Πουστόσβονοφ με 11 πόντους.

Από την αρχή του αγώνα η Σλοβενία επέβαλε τους νόμους και τους κανόνες της και δεν άφησε την Ουκρανία ν’αναπνεύσει. Τι εννοούμε μ’αυτό; Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν γενικός συντονιστής της επίθεσης της ομάδας του, αφού από τα χέρια του περνούσαν τα πάντα (6π., 3/3 διπ., 6 ριμπ., στα πρώτα 10 λεπτά). Αυτό συνέβη διότι ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε κλειστεί αποτελεσματικά από τους αντιπάλους του και μόνο τυχαίο δεν ήταν το γεγονός, πως ο πρώτος σκόρερ του Eυrobasket είχε σημειώσει μόλις τρεις πόντους.

Μικρό το κακό βέβαια για το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, αφού ο Πρέπελιτς με δέκα πόντους, έκρυψε την μέτρια εμφάνιση του συμπαίκτη του. Όσον αφορά τώρα τους τυπικά φιλοξενούμενους αδυνατούσαν να βρουν σκορ στην επίθεση και πολλές κουτούλησαν μεταξύ τους. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 42–27 και φαινόταν πως η Σλοβενία θα περνούσε ένα ξέγνοιαστο μεσημέρι στην “Σινάν Ερντέμ Αρένα”.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο δεν άλλαξαν δραματικά τα πράγματα, αφού οι Σλοβένοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα της τάξεως των 18 πόντων (48-30), ενώ οι Ουκρανοί με τους Πούστοβι και Κραβτσόβ να είναι σκιά του εαυτού τους, αδυνατούσαν ν’ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο πλέι μέικερ της Ρεάλ Μαδρίτης Ντόντσιτς, που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Επιπλέον για πρώτη φορά στη διοργάνωση ο Άντονι Ράντολφ, έδειξε μέρος των μεγάλων του δυνατοτήτων σε άμυνα επίθεση. Μετά από τριάντα λεπτά λοιπόν το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 68-43 και ο νικητής είχε ήδη κριθεί.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους είκοσι πόντους με τους Σλοβένους να κάνουν και την απαραίτητη συντήρηση δυνάμεων, ενόψει της συνέχειας. Για να γίνει κατανοητή η επιθετική ανυπαρξία της Ουκρανίας, οι παίκτες του Μούρζιν σκόραραν το πρώτο τους καλάθι, έξι λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ο μόνος που προσπαθούσε να σώσει τα προσχήματα ήταν ο Πουστόσβονοφ, όμως κι αυτός αποσύρθηκε στον πάγκο, για να μπουν οι παίκτες, που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στο θεσμό. Η Σλοβενία προκρίθηκε με χαρακτηριστική άνεση στην επόμενη και πλέον περιμένει το νικητή του ματς Λετονία-Μαυροβούνιο, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-27, 68-43, 79-55