Ο Τομά Ερτέλ έγινε… killer στην τελική ευθεία του προημιτελικού, ο Σιμόνε Φοντέκιο έχασε δυο βολές που θα έδιναν σπουδαίο προβάδισμα στην Ιταλία και η Γαλλία «αγκομαχώντας» πέρασε στους «4» του Eurobasket (93-85 στην παράταση).

Ματς – καρμπόν με το παιχνίδι της Γαλλίας με την Τουρκία έγινε και στους «8». Οι «μπλε» ήταν κυρίαρχοι για 20′, «έσβησαν» στην επανάληψη και βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση. Όμως, ο Σιμόνε Φοντέκιο… ντύθηκε αυτή τη φορά Τσεντί Οσμάν, έχασε δυο βολές με 15” στο ρολόι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Βενσάν Κολέ πάτησε το… γκάζι και προκρίθηκε στην τετράδα, περιμένοντας τον νικητή του Σλοβενία – Πολωνία.

Για να έρθει αυτή η νίκη χρειάστηκε μια τεράστια εμφάνιση του Τομά Ερτέλ, ο οποίος στην 4η περίοδο και στην παράταση… οδήγησε τη γαλλική συνέπεια με συνέπεια. Ο έμπειρος πλέι μέικερ μέτρησε 20 πόντους (8/14 σουτ) και 8 ασίστ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να τον ακολουθεί με ένα επιβλητικό double – double (19 πόντοι, 14 ριμπάουντ). Στην Ιταλία δεν αρκούσαν οι 21π. των Μάρκο Σπίσου και Σιμόνε Φοντέκιο, καθώς ο δεύτερος από ωραίος έγινε… μοιραίος, με 0/2β. στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ βρήκε από νωρίς «μαζεμένο» σκορ χάρη στον ορεξάτο Εβάν Φουρνιέ (9π. στο 4′, 11-4) και διατήρησε το «πάνω χέρι» στην 1η περίοδο (21-12 στο 8′). Το τέμπο ήταν αρκετά υψηλό και βοηθούσε τους Γάλλους, οι οποίοι μετά τη… σφαλιάρα στο ματς με την Τουρκία είχαν μπει πολύ πιο αποφασισμένοι στο παρκέ (27-20 στο 10′).

Αποτελεί σημείο των καιρών; Μπορεί. Πάντως και οι δύο ομάδες είχαν σουτάρει περισσότερα τρίποντα από δίποντα ύστερα από 15′ αγώνα στον προημιτελικό του Eurobasket. Μάλιστα, ο διψήφιος Σιμόνε Φοντέκιο με ένα ακόμα σουτ πίσω από τα 6,75μ. έκανε το 33-25. Σε όλο το πρώτο μέρος η γαλλική υπεροχή παρέμενε στο παρκέ της “Mercedes Benz Arena” (38-31 στο 20′), με τους παίκτες του Βενσάν Κολέ να… βομβαρδίζουν το ιταλικό καλάθι (60%, 9/15 τρίποντα).

Ο Νικολό Μέλι προσπάθησε να «παίξει» με το μυαλό του Ρούντι Γκομπέρ στην επανάληψη και οι «ατζούρι» μείωσαν με ένα γκολ – φάουλ και ένα κάρφωμα του ψηλού της Αρμάνι, που ήταν… αναγεννημένος σε όλο το τουρνουά (47-43 στο 25′ και 53-49 στο 27′). Οι Γάλλοι διατηρούσαν τον έλεγχο μέχρι εκείνο το σημείο, λόγω του step up του Γκερσόν Γιαμπουσέλε (15π.), όμως τα τρίποντα του Τζίτζι Ντατόμε έφερε το ματς στον πόντο και… άναψαν τη φλόγα των τυπικά φιλοξενούμενων. Μάλιστα, ο Νίκο Μάνιον έκλεψε μια μπάλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο (56-57). Το τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου ήταν ιδανικό για την παθιασμένη Ιταλία, η οποία με επιμέρους 17-3 έφερε… τούμπα το ματς της οκτάδας (56-62 στο 30′).

Οι παίκτες του Κολέ είχαν πάθει… black out, δεν μπορούσαν να βρουν σκορ και ο Τομά Ερτέλ τους έδωσε το «φιλί της ζωής», κρατώντας του «ζωντανούς» με ένα τρίποντο και μια άλεϊ ουπ ασίστ για τον Γκομπέρ (61-64 στο 35′). Ο Μάρκο Σπίσου ευστόχησε σε ένα τρίποντο, ο «ζεστός» Ερτέλ «απάντησε» με άλλο ένα μεγάλο σουτ και ο Φοντέκιο βρήκε μια νέα «βόμβα» (64-70 στο 36′). Η Γαλλία είχε τη ψυχραιμία να ακουμπήσει την μπάλα στο ζωγραφιστό και επέστρεψε (68-70 στο 37′), αλλά οι τρομεροί Ιταλοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Μάρκο Σπίσου έβαλε 2/2 βολές και μετά το airball του Γιαμπουσέλε ο Φοντέκιο ευστόχησε σε τρίποντο με «κρεμασμένο» αντίπαλο πάνω του. Αυτό το σουτ του νέου παίκτη των Γιούτα Τζαζ «έγραψε» το 68-75 στο 38′, αλλά δεν «σφράγισε» το ματς. Αντιθέτως, οι Γάλλοι «ροκάνισαν» γρήγορα την απόσταση και με 16” για το φινάλε, ενώ ήταν στο -2, έστειλαν τον Φοντέκιο στη γραμμή. Εκεί ο πρώην παίκτης της Μπασκόνια έκανε 0/2β., θυμίζοντας κάτι από την… τουρκική αυτοκτονία, με τον Ερτέλ να ισοφαρίζει άμεσα σε 77-77. Στην Ιταλία έμειναν 5”, ο Φοντέκιο βρήκε -ξανά- σίδερο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ερτέλ ήταν «μαγικός» επιθετικά, μπαίνοντας με κεκτημένη ταχύτητα μετά την ηγετική 4η περίοδο που έκανε. Ο free agent Γάλλος γκαρντ σκόραρε σε διαδοχικές καταστάσεις για το 79-77 (41′), το 83-80 (42′), αλλά και το 85-82 (43′). Όμως, οι Ιταλοί ήταν… πολύ σκληροί για να πεθάνουν και έμεναν στον προημιτελικό με το δίδυμο Μέλι – Σπίσου (87-85 με 1’30” για το τέλος). Ο Γκομπέρ έκανε επιθετικό φάουλ στον Πολονάρα, αλλά ο Ντατόμε αστόχησε σε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο από τη γωνία. Ο Γιαμπουσέλε έδωσε «αέρα» 4π. στη Γαλλία (89-85) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν, με τους «μπλε» να… κλείνουν το εισιτήριο για την τετράδα (93-85).

Τα Δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77.

Η Παράταση: 93-85