Το Μαυροβούνιο ήταν έτοιμο να κάνει την πρώτη έκπληξη στο φετινό Eurobasket, όμως η Τουρκία έκανε την ανατροπή στο τέλος επικρατώντας με 72-68 στην 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου.

Έσπασαν… καρδιές στην Τιφλίδα από το συγκλονιστικό φινάλε! Το Μαυροβούνιο άγγιξε τη νίκη, όμως είδε στο τέλος την Τουρκία να κλέβει το παιχνίδι χάρη στους Μαχμούτογλου και Κορκμάζ. Αμφότεροι είχαν από 9 πόντους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάρκιν με 18 πόντους (5/6τρ.) και 7 ασίστ και ακολούθησαν οι Οσμάν και Σενγκούν με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους χαμένους ο Ντούμπλιεβιτς είχε 18 πόντους και ο Σιμόνοβιτς 13.

Πρωταγωνιστής ο Λάρκιν

Χέρι-χέρι κύλησε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Ο Οσμάν έκανε το 12-9 για την Τουρκία, όμως το Μαυροβούνιο κατάφερε με επιθετική πολυφωνία να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-18.

Η διαφορά έφτασε στο +7, με τον Μαχμούτογλου να βάζει… φρένο με δύο σερί τρίποντα για το 24-25. Και το τουρκικό σερί δεν σταμάτησε εκεί. Ο Λάρκιν πήρε… μπρος και με 3/3 τρίποντα οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 15-2 για το 41-31 του ημιχρόνου.

Ανάσα από Μαχμούτογλου

Οι Μαυροβούνιοι όμως δεν τα παράτησαν. Μπήκαν δυνατά και με επιθετικούς ηγέτες τους Πέρι και Ντούμπλιεβιτς προσπέρασαν με 44-47, προτού οι Λάρκιν και Οσμάν κλείσουν την τρίτη περίοδο στο 53-51 υπέρ της Τουρκίας.

Το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε ντέρμπι! Οι δύο αντίπαλοι έμεναν κοντά στο σκορ, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι ουκ ολίγες. Ο Ντούμπλιεβιτς με το τέταρτο τρίποντό του έγραψε το 61-66 στο 36′, βάζοντας δύσκολα στο σύνολο του Εργκίν Αταμάν.

Ο Μαχμούτογλου κράτησε ζωντανή την Τουρκία με νέο τρίποντο (65-66) και μετά το άστοχο μπάσιμο του Πέρι, ο Κορκμάζ έδωσε ξανά το προβάδισμα με 69-68 στα 23” πριν το φινάλε. Ο Σιμόνοβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο, όμως χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, με τον Κορκμάζ να γράφει με τρίποντο από το κέντρο το τελικό 72-68.

Δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68